سند ملی گوهر سنگ اجرایی می‌شود

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از خبرگزاری فارس از فردوس، اولین دوره مسابقات ملی آزاد مهارت گوهرتراشی توسط ایمیدرو و با همکاری اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی در شهرستان فردوس از ٩ تا ١١ آبان ماه برگزار شد.

در این دوره از مسابقات ملی مهارت گوهرتراشی، ۷۲ شرکت کننده در رشته های دامله، کاروینگ و فست از استان های مختلف حضور یافتند و درپایان ٣٠ نفر از برگزیدگان و داوران در این دوره از مسابقات تقدیر به عمل آمد.

سید ابومحمد هاشمی، مجری طرح توسعه صنعت گوهرسنگ کشور امروز در آیین اختتامیه مسابقات گوهرتراشی در شهرستان فردوس اظهار داشت: شهر فردوس یک شهر جهانی گوهرسنگ و یک نمایشگاه بین‌المللی در عرصه سنگ های عقیق است.

وی افزود: این شهرستان دارای معادن سنگ های قیمتی و ذخایر ملی است.

وی از اجرای سند ملی توسعه گوهر سنگ خبر داد و گفت: از ٢ سال گذشته ابلاغ شده در این سند برنامه های راهبردی تعریف شده است. ۶ برنامه راهبردی و استراتژی در ۴۵ نوع فعالیت تدوین شده است که از مرحله کشف تا عرضه در بازارهای بین المللی است.

مجری طرح توسعه صنعت گوهرسنگ کشور بیان داشت: هفت وزارتخانه و ٢٠ سازمان در این سند مسئول هستند در همین راستا قرارداد با سازمان فنی و حرفه ای کشور در راستای آموزش تراش گوهرسنگ به صورت بازار محور در ٣١ استان به امضا رسید که در همین باره آموزش ها ارائه شده است.

وی با اشاره به برگزاری مسابقات گوهر تراشی گفت: این امر استعدادها را شناسایی و به مرحله ظهور می گذارد. از برندگان با اهدای تندیس قدردانی می شود، تندیس مسابقات از سنگ و عقیق خراسان جنوبی و نشانگر بازوی قوی از ایران است.

مجری طرح توسعه صنعت گوهرسنگ کشور خاطر نشان کرد: در حاشیه برگزاری این مسابقات بازدید از معادن گوهرسنگ و نمایشگاه سنگ های عقیق شجره برگزار شد.

حسن کامرانی فر، مدیر کل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی هم اظهار داشت: نقش ایمیدرو برای توسعه گوهرتراشی، الهام بخش است ضمن اینکه هدف ما توجه استانداری به سمت ارتقای ارزش افزوده است.

وی عنوان کرد: شرکت کنندگان در مسابقات از ۲۰ استان حضور داشتند. در سال بعد، در نظر داریم مسابقات گوهرتراشی را توسعه دهیم و موضوع گوهرتراشی، رکاب و غیره را مورد توجه قرار دهیم.

پایان پیام/

 


لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − یازده =