لزوم سرعت پرداخت وام ازدواج و فرزندآوری در خراسان جنوبی

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از خبرگزاری فارس از بیرجند، سید محمدرضا طالبی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی امروز در نشست شورای اندیشه‌ ورزی خانواده و جوانی جمعیت که با موضوع گزارش بانک‌های استان در زمینه پرداخت تسهیلات فرزندآوری، ودیعه مسکن و ازدواج برگزار شد، افزود: با توجه به دغدغه مندی که وجود دارد انتظار است مدیران بانک‌های استان از محل منابع ترمیمی یا متمم پیگیری مجدانه برای کسب منابع بیشتر در موضوع تسهیلات جوانی جمعیت داشته باشند.

وی گفت: علیرغم تأکید رئیس جمهور مبنی بر صفر شدن صف انتظار وام ازدواج تا پایان شهریور اما شاهد کم کاری برخی بانک‌ها و صندوق‌ها هستیم که مورد گلایه است.

معاون استاندار به در پیش بودن ۲ انتخابات مهم در سال جاری اشاره کرد و افزود: مقام معظم رهبری در ابتدای سال فرمودند که دشمن با توپخانه خود انتخابات را هدف قرار داده و یکی از محورهای تخریبی رسانه‌های بیگانه ایجاد نارضایتی بخصوص از موضوع امتیازات قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت است و سناریوسازی دارند تا مردم را تحریک کنند.

وی بر اطلاع رسانی بموقع در خصوص باز بودن سامانه‌های ثبت‌ نام وام ازدواج تأکید کرد و گفت: قوانین خوبی به نفع مردم وضع شده اما به درستی تبیین نمی‌شوند و بسیاری از افراد از آنها بی اطلاع هستند.

طالبی افزود: مردم باید از امتیازات و حقوق قانونی اطلاع حاصل کنند چرا که در روستاها بسیاری از افراد دسترسی به سامانه‌ها ندارند و باید به دنبال راهکارهایی برای این مسأله باشیم.

وی گفت: وضعیت منابع استان در مکاتبه‌ای برای مدیران عامل بانک‌ها تشریح شود تا رسیدگی بیشتری به این منطقه انجام شود همچنین به‌روز رسانی پرداختی‌ بانک‌ها مورد توجه قرار گیرد زیرا در ارزیابی‌ عملکرد تأثیرگذار است.

معاون استاندار افزود: پیری جمعیت عواقب جبران ناپذیری برای کشور دارد زیرا وقتی مدیران و نیروی کار جوان نداشته باشیم اقتصاد کشور دچار مشکل می‌شود و این موضوع در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و امنیتی نمود خواهد داشت.

وی گفت: اگر فرزندآوری همچون گذشته باشد در آینده نزدیک با بحران جمعیت مواجه می‌شویم لذا مجلس شورای اسلامی قانونی را به تصویب رسانده و در آن مفاد بسیار خوب و مشوق‌ هایی برای فرزندآوری پیش بینی شده است.

طالبی واگذاری زمین برای ساخت مسکن ویلایی را مهمترین مشوق فرزندآوری دانست و افزود: افرادی که دارای فرزند سوم متولد آذر ۱۴۰۰ به بعد هستند، عمدتاً زمین ویلایی به آنها اختصاص یافته است.

به گفته وی؛ تسهیلاتی که در قانون دیده شده نیز قابل تأمل است لذا مادران شاغل از مرخصی زایمان و پاس شیر و دیگر مشوق‌ها بهره‌مند می‌شوند.

معاون استاندار مراقبت‌های بهداشتی در حوزه درمان و خوابگاه مزدوجین در حوزه دانشجویی را از دیگر امتیازات قانون جوانی جمعیت برشمرد و ادامه داد: براساس گزارش وزارت کشور، خراسان جنوبی در حوزه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج رتبه پایینی دارد که باید برای ارتقاء این رتبه تلاش کنیم.

وی متذکر شد: این در حالی است که خراسان جنوبی برای مسکن در حوزه جوانی جمعیت از لحاظ واگذاری زمین و تخصیص اعتبارات رتبه اول کشور را دارد.

طالبی با اشاره به وجود برخی نارضایتی‌ ها در زمینه پرونده‌ های تسهیلات بانکی ادامه داد: در حال حاضر فقط درگاه بانک سامان برای وام ازدواج باز شده که در خراسان جنوبی شعبه ندارد.

وی گفت: دلیل پایین بودن رتبه پرداخت تسهیلات ازدواج باید ریشه یابی شود که چرا خراسان جنوبی جزو آخرین استان‌ها در کشور بوده است.

معاون استاندار با تأکید بر اینکه اثرات منفی این اتفاق در فرزند آوری قابل تامل است و باید جدی گرفته شود اضافه کرد: بانک‌های خصوصی هم نیاز است عملکرد خود را در بحث تسهیلات ارائه کنند.

وی یادآور شد: اگر سامانه برای دیگر بانک‌ها باز شود حجم زیادی از پرونده‌ها سرازیر خواهد شد لذا الان بهترین فرصت است که بانک‌های عامل صف انتظار خود را به صفر برسانند.

طالبی گفت: انباشت پرونده‌ها تنها به خاطر اضافه شدن شهر های جدید به موضوع جوانی جمعیت نبوده البته این موضوع بی تأثیر هم نیست.

وی بر پیگیری مدیران بانک‌ها در راستای افزایش سهمیه تسهیلات ازدواج و فرزندآوری تأکید کرد و گفت: براساس آمارهای ثبت احوال تاکنون جهش خوبی در فرزندآوری ایجاد شده و هرچه زمان بگذرد تعداد پرونده‌ها افزایش خواهد یافت.

پایان پیام/۳۶۳۵


لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + دوازده =