استاندار خراسان جنوبی: «مله بافی خوسف»، قابلیت جهانی شدن را دارد

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از خبرگزاری فارس از بیرجند، جواد قناعت، استاندار خراسان جنوبی امشب (۳ آذر) در مراسم اختتامیه ششمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی که با حضور معاون صنایع دستی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار شد، اظهار داشت: خراسان جنوبی به جهت عقب ماندگی های تاریخی در زیر ساخت ها دچار ضعف است و دولت سیزدهم بیشترین وقت و انرژی خود را برای جبران این کمبودها گذاشته است. 

استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه خراسان جنوبی بیش از دو دهه است که از خشکسالی رنج می برد، گفت: بحث انتقال آب از دریای عمان را پیگیری کردیم و هم اکنون دارای پیشرفت خوب و در مرحله مسیر سازی است. 

قناعت گفت: راه آهن از دغدغه های جدی مردم است که اعتبار ۱۸ هزار میلیارد تومانی در فاز اولیه نیاز دارد که با پیگیری هایی که از طریق تهاتر نفتی و مجوز رهبری گرفته شد، ۶ هزار میلیارد تومان نفت برای این مهم فروخته شد و به زودی وارد استان ما می شود. 

وی ادامه داد: گردشگری، معدن، کشاورزی و مرز در کنار صنایع دستی از پیشران های اقتصادی است و  این استان ۹ اثر ثبت جهانی در ۶ موضوع را دارد. 

به گفته وی؛ پارچه بافی مله خوسف، قابلیت جهانی شدن را دارد و پرونده این هنرصنعت باید به صورت قابل دفاع در یونسکو طراحی شود تا نتیجه بخش باشد. 

استاندار خراسان جنوبی گفت: در کنار تأمین زیرساخت ها،  میراث فرهنگی هم از پیشران های اقتصادی خراسان جنوبی تعریف شده است. 

قناعت ادامه داد: نمایشگاه های صنایع دستی خراسان جنوبی تخصصی شده و این نمایشگاه با محوریت هنر دست و سنگ برنامه ریزی شده است. 

به گفته وی؛ در نمایشگاه صنایع دستی مشکلات صنعتگران هم بررسی شده و حضور ۲۶ استان کشور را در نمایشگاه امسال قدر می دانیم.

وی افزود: این نمایشگاه سراسری فرصتی برای ظهور و بروز صنعتگران و ایجاد بازارهای نو و زمینه ای برای تعالی و پیشرفت صنعتگران و استان خراسان جنوبی است.

پایان پیام/۳۶۳۵


لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − هجده =