تعرفه‌گذاری خدمات به سازمان نظام پزشکی برگردد

محمود فاضل روز جمعه در دهمین نشست شورای هماهنگی‌ سازمان نظام پزشکی‌های استان‌های خراسان شمالی، رضوی و جنوبی به میزبانی سازمان نظام پزشکی مشهد، افزود: تعرفه یک ابزار «رگولاتور» در دست دولت است و باید از آن درست استفاده شود، در غیر این صورت نارضایتی جامعه را در بردارد.

وی بیان کرد: اگر دولت تعرفه‌ها را منطبق بر واقعیت‌های بستر جامعه تنظیم نکند و نتواند استنباط خود را از جامعه و نیازهای روز به درستی در قالب تعرفه جدول‌بندی کند، به طور یقین این تعرفه قابلیت اجرا نخواهد داشت.

رییس شورای عالی سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی افزود: این شورا برای نخستین بار قیمت تمام شده را احصا و اعلام کرده که طبق قانون این دو مولفه یعنی سود سرمایه و هزینه استهلاک در تعرفه گذاری اضافه شود، تا بتوان قیمت واقعی تعرفه را اعلام و در نظر گرفت، تنها در این صورت است که تعرفه قابل اجرا خواهد بود.

وی ادامه داد: معتقدیم باید قیمت واقعی تعرفه ها اعلام شود و مشکلات اقتصادی مردم در حوزه سلامت با سیاست‌گذاری درست از سوی دولت و با پوشش مناسب بیمه ها مرتفع شود.

فاضل بیان کرد: موضوع سلامت از اهمیت بسزایی برخوردار است، تحول نظام سلامت در گرو تحول در نگرش و مدیریت بیمه‌ها است.

به گفته وی، در همه جای دنیا بیمه‌ها پشتوانه دولت هستند، تمام روسای جمهور و رهبران کشورهای دنیا از جمله مهمترین شعارهای خود را تامین سلامت و بیمه همگانی ذکر می‌کنند، لذا معتقدیم توفیق نظام سلامت ما به تحول و مدیریت شایسته در بیمه‌ها وابسته است.

سازمان های بیمه‌گر دچار ضعف مدیریتی هستند

رییس شورای عالی سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ادامه داد: با کمال تاسف اکنون سازمان‌های بیمه‌گر از تخصصی و فنی شدن خود فاصله گرفته اند و به نظر می رسد که از منابعی که در اختیار دارند در راستای رسالت حقیقی خود بهره نمی‌برند و یا دچار ضعف مدیریتی هستند.

وی ادامه داد: ما شاهد هدر رفت منابع در بیمه‌ها هستیم و از سوی دیگر فشار بر جامعه پزشکی و مردم را شاهد هستیم. بیمه یک صنعت است نه یک صندوق که هر وقت بخواهیم دست کنیم و برداشت داشته باشیم.

فاضل با اشاره به ترکیب شورای عالی بیمه سلامت که تعرفه گذاری را بر عهده دارد، گفت: در شورای عالی بیمه سلامت ۱۰ نفر هستند و ۹ نفر از این‌ها به شکلی منصوب به دولت و حاکمیت هستند و تنها یک نفر از سوی ارائه دهندگان خدمت حضور دارد.

وی تصریح کرد: پر واضح است که این ترکیب نمی‌تواند تعرفه واقعی و مورد نظر ارائه دهندگان خدمات سلامت را اعلام و نمایندگی کند، به هر حال یک عددی را سازمان نظام پزشکی توانست با انجام کارشناسی اعلام کند؛ خود شورای عالی سلامت هم رقمی را اعلام کرد اما متاسفانه این پیشنهاد در هیات دولت دچار تغییرهای زیادی شد.

رییس شورای عالی سازمان نظام پزشکی افزود: نظام پزشکی تنها یک سازمان صنفی نیست که مراقبت‌های مردمی را متوجه نباشد، این سازمان یک سازمان بینابینی است که مراقبت و حمایت از حقوق بیماران و بعد از آن حمایت از حقوق اعضای صنفی را عهده دار است و مصوبه مجلس دارد و حکم رئیس آن را رییس‌جمهور تنفیذ می کند، لذا بازگرداندن حق تعرفه گذاری به نظام پزشکی خواسته‌ منطقی است.

فروش اینترنتی دارو باید متوقف شود

وی در پاسخ به پرسشی در باره فروش اینترنتی دارو گفت: فروش دارو از طریق سکوهای اینترنتی از ۲ منظر قانونی خلا دارد، نخست در بخشی از موارد قانونی واگذار کردن داروها به پلتفرم‌ها منع شده و سپس در بخش دیگری از قانون برای تدوین هرگونه لایحه دستورالعمل یا شبیه به این مصوب شده که مشاورت و مشارکت نهادها، انجمن‌ها و سازمان‌های ذیربط در نظر گرفته شود که این مهم حاصل نشده است.

فاضل افزود: معتقدم باید فروش اینترنتی دارو در همین مرحله متوقف شود و دوباره با نظر و مشورت ارائه دهندگان خدمت بازنگری شود، از فناوری و ارائه خدمات سلامت از طریق فناوری‌های روز حمایت می کنیم اما به صورت قانونی و با کمترین ایراد و اشکال؛ چرا که شتابزدگی در این موارد به ضرر بیماران و مردم تمام خواهد بود.

دهمین نشست شورای هماهنگی‌ سازمان نظام پزشکی‌های استان های خراسان شمالی، رضوی و جنوبی به میزبانی سازمان نظام پزشکی مشهد امروز با حضور رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و رییس شورای عالی نظام پزشکی برگزار شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 18 =