طبس نیوز سایت خبری شهرستان طبس

تشدید نظارت بر بازار در آستانه «شب یلدا»

معاون بازرسی و حمایت از مصرف‌کنندگان سازمان صمت خراسان‌جنوبی از طرح تشدید نظارت بر توزیع و خدمات کالا شب یلدا خبر داد و گفت: طرح پویش مردمی کشوری «بدون درج قیمت نمی‌خریم» در استان هم‌زمان با کشور اجرا می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از خبرگزاری فارس از بیرجند، علی تهوری پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه از ضرورت کنترل و نظارت بر شبکه‌های توزیع و خدمات کالا تأکید کرد و افزود: این طرح یک روز پس از افزایش قیمت بنزین با همکاری تعزیرات حکومتی، اتاق بازرگانی و اصناف در خراسان‌جنوبی عملیاتی شد.

وی با اشاره به ۱۲ جلسه کمیسیون تنظیم بازار خراسان‌جنوبی از ابتدای سال جاری افزود: پنج مورد آن فقط مربوط به طرح بررسی و نظارت بر قیمت اقلام اساسی و مایحتاج مردم بوده است.

معاون بازرسی و حمایت از مصرف‌کنندگان سازمان صمت خراسان‌جنوبی تصریح کرد: از ابتدای سال ۹۸ هفت طرح نظارتی نوروز ۹۸، رمضان، ویژه خدمات عمومی، بازگشایی مدارس، درج قیمت کالا، ویژه نظارت و بازرسی خدمات کالا انجام شده و از ۲۵ آذر نیز طرح شب یلدا اجرایی می‌شود.

تهوری از راه‌اندازی سه ایستگاه ثابت بازرسی در بیرجند خبر داد و گفت: در کنار سامانه گزارش مردمی ۱۲۴ و ستاد معاونت بازرسی سازمان در بلوار شهدای عبادی، ایستگاه‌های میدان ابوذر، میدان امام و چهار مصلی در شیفت‌های صبح و بعدازظهر فعال شده است.

وی با بیان اینکه روند گزارش‌دهی به سامانه ۱۲۴ و ایستگاه‌های ثابت سازمان صمت خراسان‌جنوبی سیر نزولی دارد، تأکید کرد: تعداد تماس مردمی از ۵۴۳ به ۱۶۰ مورد در روز کاهش پیدا کرده است.

 معاون بازرسی و حمایت از مصرف‌کنندگان سازمان صمت خراسان‌جنوبی با اشاره به دریافت پنج هزار و ۳۰۳ مورد گزارش مردمی مبنی بر گران‌فروشی ابراز داشت: طی ۷۴ هزار ۷۸ مورد بازرسی هزار ۷۲ مورد پرونده تخلف تشکیل و به تعزیرات ارسال شده است.

تهوری با بیان اینکه ارزش ریالی پرونده‌های تشکیل شده تخلفات تعزیراتی ۲۷ میلیارد و ۷۴۲ میلیون و ۵۰۷ هزار و ۱۴۹ ریال است، خاطرنشان کرد: مبلغ ۱۱ میلیارد و ۳۵۲ میلیون و ۷۲۷ هزار و ۴۴۲ ریال به شاکیان خصوصی برگشت داده شده است.

 وی به پنج هزار و ۵۶ گزارش مردمی در ارتباط با طرح نظارتی بر توزیع کالا و خدمات از تاریخ ۲۵ آبان ماه تا ۲۳ آذرماه امسال و ثبت ۳۶۰ مورد در سامانه صمت خراسان‌جنوبی گفت: طی هفت هزار و ۲۶۴ بازرسی ۳۳۷ پرونده تخلفات به ارزش یک میلیارد و ۳۵۱ میلیون ۶۷۲ هزار و ۵۹۸ ریال به تعزیرات حکومتی ارسال شده که مبلغ ۲۳۶ میلیون و ۴۲۴ هزار و ۶۴۲ ریال به شاکیان خصوصی برگشت داده شده است.

 معاون بازرسی و حمایت از مصرف‌کنندگان سازمان صمت خراسان‌جنوبی بیشترین تخلفات صورت‌گرفته را مربوط به عدم درج قیمت، عدم ارائه فاکتور فروش، گران‌فروشی و تقلب دانست و افزود: فراوانی تخلفات در واحدهای خوار و بار، صیفی‌جات، نان، لوازم خانگی، پوشاک و لاستیک نیز است.

تهوری با بیان اینکه در آستانه شب یلدا با افزایش تقاضاهای مردم در برخی گروه‌های کالایی همچون میوه، آجیل و شیرینی مواجه هستیم لذا طرح تشدید نظارت بر توزیع و خدمات کالا در سطح بازار مرکز خراسان‌جنوبی و شهرستان‌ها اجرا می‌شود.

وی از طرح پویش مردمی کشوری با موضوع «بدون درج قیمت نمی‌خریم» خبر داد و گفت: عدم درج قیمت کالا و خدمات بر اساس ماده ۶۵ قانونی صنفی به‌عنوان پایه تخلفات محسوب می‌شود و اجرای این طرح می‌تواند در تعدیل قیمت‌های پایه بسیار تأثیرگذار باشد.

انتهای پیام/۶۹۰۱۴/ج

لینک منبع خبر