طبس نیوز سایت خبری شهرستان طبس

استحصال ۱۱ میلیون مترمکعب رواناب طی ۲ روز در خراسان‌جنوبی

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان‌جنوبی از جمع‌آوری ۱۱ میلیون متر مکعب رواناب در سازه‌های آبخیزداری استان از سیلاب‌های دو روز گذشته خبر داد.

علیرضا نصرآبادی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در بیرجند، اظهار داشت: سالانه ۷۰۰ میلیون متر مکعب رواناب در استان هدر و به‌سمت مرز افغانستان و کویر مرکزی می‌رود که با مشارکت مردم و ایجاد بندسارها در اراضی کشاورزی، احداث سازه‌های کوچک آبخیزداری می‌توان حجم زیادی از رواناب‌ها را مهار کرد.

وی از وجود دو هزار سازه آبخیزداری در استان خبر داد و بیان داشت: این سازه‌های برای مهار رواناب‌های سطحی و سیلاب‌ها احداث شده و سازه‌های آبخیزداری استان قابلیت ذخیره‌سازی ۷۵ میلیون مترمکعب آب را دارند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه سال گذشته از محل صندوق توسعه ملی ۳۲ میلیارد تومان اعتبار برای ایجاد سازه‌های آبخیزداری اختصاص یافت، تبیین کرد: هم‌اکنون ۶۵ سازه در قاین، ۳۸۰ سازه در نهبندان و ۵۵ سازه در خوسف در حال بهره‌برداری است.

نصرآبادی اعلام کرد: در دهه فجر سال گذشته تمام طرح‌های آبخیزداری که از ۱۵ مهرماه ۹۸ ساخت آن آغاز شده بود با هزینه ۳۵ میلیون تومان از محل صندوق توسعه ملی ساخته و به بهره‌برداری رسید و در حال حاضر هیچ طرحی در دست ساخت در استان نیست.

وی از از جمع‌آوری ۱۱میلیون متر مکعب رواناب در سازه‌های آبخیزداری استان از سیلاب‌های دو روز گذشته خبر داد و عنوان کرد: در مجموع از ابتدای سال زراعی (ابتدای مهر۹۸) تا کنون حجم آب ذخیره‌سازی شده بر اثر بارندگی‌ها در این سازه‌ ها به ۲۳ میلیون مترمکعب رسید.

 انتهای پیام/۶۹۰۳۹/ح

لینک منبع خبر