اهدای پلاسما توسط ۴۰ بهبودیافته کرونا در خراسان‌جنوبی/ نذر خون را دریابیم

مدیرکل انتقال خون خراسان‌جنوبی گفت: ۴۰ بیمار کرونایی در خراسان‌جنوبی از اول مرداد تاکنون موفق به اهدای پلاسما به بیماران کرونایی شدند.

ابراهیم میری‌مقدم امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در بیرجند، با بیان اینکه وظیفه سازمان انتقال خون جمع‌آوری و فرآوری پلاسمای بهبود یافتگان است، اظهار داشت: پلاسمای بهبود یافتگان از کرونا به‌دلیل وجود پادتن ضد ویروس برای نجات بیماران مفید است.

وی از اهدای ۴۰ واحد پلاسما توسط بهبودیافتگان کرونا در استان خبر داد و بیان داشت: از بهبودیافتگان درخواست داریم به شکرانه سلامت جهت اهدای پلاسما به پایگاه انتقال خون قائم واقع در میدان جانبازان بیرجند مراجعه کنند تا افراد نیازمند از این نعمت محروم نباشند.

مدیرکل انتقال خون خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه با استفاده از دستگاه پلاسما فرز سه برابر حالت عادی پلاسما از فرد گرفته می‌شود، افزود: با دستگاه‌های معمولی ۲۰۰ سی سی پلاسما از فرد دریافت می‌شود در حالی که با استفاده از دستگاه پلاسما فرز ۵۰۰ تا ۶۰۰ سی سی پلاسما دریافت می‌شود.

بهترین زمان برای اهدای پلاسما

میری‌مقدم ادامه داد: بهترین زمان برای اهدای پلاسما بهبودیافتگان حداقل ۱۴ و ترجیحا ۲۸ روز بعد از بهبودی است تا در این فاصله زمانی مطمئن شویم که آن‌ها دیگر ناقل نیستند و می‌توانند بدون هیچ دغدغه‌ای پلاسما اهدا کنند.

وی با بیان اینکه همه بهبود یافتگان شرایط اهدا را ندارند و سن اهدا باید بین ۱۸ تا ۶۰ سال باشد، افزود: برخی مبتلان به کرونا که بهبود یافته‌اند دارای فشار خون چاقی، دیابت یا برخی علائم دیگر هستند که شرایط اهدای پلاسما را ندارند.

مدیرکل انتقال خون خراسان‌جنوبی با تأکید بر اینکه با استفاده از این دستگاه گلبول‌های قرمز فرد گرفته نمی‌شود و اهدا کننده پلاسما با مشکل کم‌خونی مواجه نمی‌شود، افزود: اهداکنندگان خون و پلاسما می‌توانند برای اهدای خون و پلاسما با توجه به ضرورت آن، نجات‌دهنده جان بیماران نیازمند به خون، فرآروده‌های آن و پلاسما باشند.

نیازمند تمام گروه‌های خونی هستیم

میری‌مقدم با بیان اینکه در استان به تمام گروه‌های خونی به ویژه گروه‌های خونی منفی نیاز داریم، افزود: مردم نگران نباشند، تمامی اصول بهداشتی در مراکز خون‌گیری رعایت می‌شود و نباید به خاطر ترس از کرونا از اهدای خون خودداری کنند.

وی از اجرای طرح «نذر خون» در خراسان‌جنوبی از اول محرم تا پایان صفر خبر داد و گفت: پنج مرکز خونگیری استان در شهرستان‌های بیرجند، طبس، قاین و فردوس آماده خونگیری از مردم در ماه محرم و صفر هستند.

مدیرکل انتقال خون خراسان‌جنوبی تبیین کرد: دو مرکز خونگیری شهرستان بیرجند و مراکز قاین و طبس هر روز صبح‌ها و مرکز خونگیری فردوس روز‌های یکشنبه و چهارشنبه هر روز از ساعت ۸ تا ۱۲ میزبان مردم استان برای خونگیری هستند.

«نذر خون» را دریابیم

میری‌مقدم گفت: با توجه به اینکه امسال هیأت‌های عزاداری در روز‌های تاسوعا و عاشورا حرکت نمی‌کنند، در بیرجند مرکز خونگیری قائم در دو نوبت صبح و عصر و مراکز خونگیری سایر شهرستان‌ها هم، صبح‌ها آماده خونگیری هستند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به شیوع کرونا و به منظور رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی افراد می‌توانند از طریق سامانه اینترنتی nobatdehi.ibto.ir  برای دریافت نوبت اهدای خون اقدام کنند.

انتهای پیام/۳۴۰۳/ح/ی


لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده − 8 =