پای صحبت یک کارگر از کار افتاده معدن – طبس نیوز

پای صحبت یک کارگر از کار افتاده معدن

یکی از کارگران معادن زغال سنگ طبس که در سال ۱۳۸۳ در یک معدن قطع نخاع شده است، گفت: ۱۲ سال در معادن مختلف زحمت کشیده‌ام، ولی تاکنون هیچ نهادی به من کمک نکرده است.

طبس نیوز: یکی از کارگران معادن زغال سنگ طبس که در سال ۱۳۸۳ در یک معدن قطع نخاع شده است، گفت: ۱۲ سال در معادن مختلف زحمت کشیده‌ام، ولی تاکنون هیچ نهادی به من کمک نکرده است.

به گزارش طبس نیوز به نقل از خبرگزاری ایسنا، اعضای هیئت اجرایی خانه کارگر تشکیلات طبس به همراه رئیس اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی به مناسبت هفته کار و کارگر به منزل یکی از افرادی رفتند که در حادثه معدن قطع نخاع شده است.

محمد قنبری چهار فرزند دارد که یک دختر و یک پسرش عقد کرده‌اند اما برای برگزاری مراسم ازدواج و تهیه لوازم مورد نیازشان دچار مشکل است، در مورد حادثه‌ای که منجر به از کارافتادگی‌اش شد گفت: شرکت پیمانکاری داشتم و در سال ۱۳۸۳ برای بازدید از یکی از شرکت‌های زغال سنگ رفته بودم که تونل معدن ریزش کرد و سنگ روی من افتاد.

وی ادامه داد: به بیمارستان طبس منتقل از آنجا به یزد اعزام شدم که در آنجا گفتند، «قطع نخاع شده‌ای» و از آن زمان تا کنون به متخصصان زیادی مراجعه کرده‌ام اما شرکت معدنی که در آنجا مصدوم شدم نیز تاکنون هیچ‌گونه کمکی نکرده است.

وی با اشاره به ترک تحصیل فرزند ارشدش به دلیل بروز این حادثه اظهار کرد: اکنون نیز با وجود آن که ازدواج کرده بیکار است چرا که سر هر کاری بخواهد برود باید از صبح تا شب باشد اما به دلیل رسیدگی به من نمی‌تواند مدت زیاد از خانه بیرون باشد.

قنبری ادامه داد: به تمام ادارات هم مراجعه کرده‌ایم ولی نتیجه‌ای حاصل نشده است.

این کارگر قطع نخاعی در حالی که اشک در چشمانش حلقه زده بود، گفت: همسر و فرزندم به خاطر جابجا کردن من کمر درد گرفته‌اند؛ در ماه ۴۹۰ هزار تومان از بیمه حقوق می‌گیرم که ۲۰۰ هزار تومان آن خرج دوا و درمان خودم می‌شود.

وی به با اشاره به وام‌های بسیاری که دریافت کرده گفت: دیگر توان بازپرداخت آن‌ها را ندارم چرا که هزینه‌های درمانم بسیار بالاست و به دلیل زخم بستر مجبورم از ژلی استفاده کنم که ۴۰۰ هزار تومان قیمت دارد.

قنبری گفت: تحت پوشش اداره بهزیستی هستم، ولی غیر از یک تخت و ویلچر هیچ کمکی نکرده‌اند.

وی با اشاره به دیدار فرماندار و برخی دیگر از مسئولان در هفته دولت و قول مساعد آن‌ها برای کمک تصریح کرد: اما تا کنون هیچ‌کدام عملی نشده است.

این کارگر از کار افتاده ادامه داد: دخترم نیز در عقد به سر می‌برد، ولی تا کنون برای جهازش هیچ چیز حتی یک دست استکان هم نتوانسته‌ام آماده کنم.

به گزارش خبرنگار ایسنا، در این بازدید غلامرضا محمدی دبیر اجرایی خانه کارگر تشکیلات طبس قول داد تا مشکلات وی را رسیدگی کند و گفت: پیگیری می‌کنم تا فرزندت در یکی از معادن مشغول به کار شود.

وی افزود: یک قطعه زمین هم در شهر طبس به فرزندت می‌دهم که واگذاری آن یک سال طول خواهد کشید یا اگر خواست قطعه‌ای زمین در بیرجند به او می‌دهم که می‌تواند آن را بفروشد و در اینجا زمینی بخرد.

هم‌چنین حمیدرضا صولتی، رئیس اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی شهرستان طبس نیز گفت: اشتغال فرزندتان در سطح شهر در حد کارگاه‌های خصوصی برای‌مان امکان پذیر است که آن را پیگیری می‌کنیم.

وی افزود: در خصوص حقوق و مزایای خودتان نیز با رئیس تأمین اجتماعی طبس صحبت می‌کنم تا در صورت امکان کاری انجام شود.

معاون استاندار و فرماندار شهرستان طبس نیز به ایسنا گفت: ما وظیفه خود را انجام دادیم.

احمد طالبیان مقدم ادامه داد: وی می‌خواهد که فرزندش در بخش دولتی ذغال سنگ مشغول بکار شود که آن‌ها هم بر اساس شرایط خود نیرو می‌گیرند.

وی افزود: در رابطه با اشتغال فرزند وی نیز در معادن خصوصی اقدام کردیم که او نپذیرفت و در حال حاضر هم آمادگی خود را برای معرفی به کار فرزند وی در معادن خصوصی اعلام می‌کنیم.

وی در خصوص اشتغال در مراکز دولتی نیز گفت: که این مراکز بر اساس شرایطی خاص نیرو جذب می‌کنند. آن‌ها در روزنامه آگهی می‌دهند و مطابق آزمون نیرو جذب می‌کنند که فرزند ایشان هم می‌تواند در آزمون‌های استخدامی شرکت کند.

وحیدرضا گازرانی، رئیس اداره بهزیستی شهرستان طبس نیز به ایسنا گفت: تا کنون ۲۳ میلیون و ۷۰۰ هزار ریال کمک نقدی در قالب کمک هزینه ازدواج فرزندان، ایاب و ذهاب و حق پرستاری به ایشان پرداخت کرده‌ایم.

گازرانی افزود: ۱۵ میلیون و ۳۵۰ هزار ریال نیز کمک غیرنقدی در قالب ویلچر، ویلچر حمام، مانکی باد، عصا، واکر، تشک مواج، و انشعاب آب و برق به وی کمک شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 + 17 =