دو ایستگاه آتش‌نشانی برای شهرستان ۷۰ هزار نفری

 دو ایستگاه آتش‌نشانی برای شهرستان 70 هزار نفری

طبس نیوز به نقل از همشهری: شهرستان طبس با وسعت ۵۷هزار کیلومترمربع بزرگ‌ترین شهرستان کشور است که از شمال تا جنوب آن ۵۰۰کیلومترفاصله دارد ولی این شهرستان با دارا بودن سه‌شهر و ۷۰هزار نفر جمعیت تنها چهار ایستگاه آتش‌نشانی دارد که تنها دو ایستگاه فعال بوده و بقیه ایستگاه‌ها از امکانات و نیروی انسانی کافی برخوردار نیستند که این مسئله توجه بیشتر مسئولان را می‌طلبد.

شهرستان طبس به لحاظ واقع‌شدن در یک منطقه استراتژیک و مجاورت با هفت استان کشور، مسیر تردد زائران علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) بوده و مسیر ترانزیت بندرعباس نیز هست و روزانه هزاران کامیون، اتوبوس، زائر و مسافر از مسیر شهرستان عبور می‌کنند. موقعیت طبس و واقع‌شدن در مسیر ترانزیتی باعث می‌شود حوادث متعددی نیز در این شهرستان وسیع اتفاق بیفتد ولی با توجه به تعداد کم ایستگاه‌های آتش‌نشانی، درصورت بروز حادثه، حادثه‌های تلخ دیگری رقم می‌خورد.

در همین خصوص مدیر آتش‌نشانی طبس در گفت‌وگو با خبرنگار ما گفت: می‌طلبد مسئولان نسبت به مجهز کردن آتش‌نشانی به ست‌های امداد و نجات توجه ویژه داشته باشند. جعفر حقگوی افزود: در حال حاضر آتش‌نشانی طبس با توجه به سطح پوشش امدادرسانی خود تنها یک ست فرسوده و مستعمل امداد و نجات در اختیار دارد و در شهرهای عشق‌آباد و دیهوک ست امداد و نجات وجود ندارد. وی اظهار کرد: در این شهرستان سه عدد ست امداد و نجات وجود دارد که دو ست در اختیار هلال احمر بوده و یکی نیز در اختیار آتش‌نشانی طبس است.

فقر تجهیزات آتش‌نشانی

کارشناس آتش‌نشانی در ستاد بحران استانداری یزد نیز گفت: ست امداد و نجات موجود در آتش‌نشانی طبس بسیار ضعیف، کهنه و مستعمل است که جوابگو نیست. سیدمحمدرضا پورمسجدی ادامه داد: خودروی نیمه‌سنگین این ایستگاه سرعت پایینی دارد و لوازم و تجهیزات انفرادی نیز ناقص است. وی با بیان اینکه لوازم و تجهیزات آتش‌نشانی طبس ضعیف است و نیاز به بازسازی اساسی دارد، گفت: این بازسازی حدود پنج میلیارد ریال هزینه دارد.

وی یکی از کمبودها را کمبود نیرو عنوان کرد و اظهار داشت: با این امکانات مطمئنا درصورت بروز حادثه در شهر مشکل به‌وجود خواهد آمد. وی با بیان اینکه برای هر ۵۰هزار نفر یک ایستگاه کامل آتش‌نشانی نیاز است، گفت: یک ایستگاه کامل در طبس وجود ندارد و ایستگاه‌های موجود درجه سه بوده و زیر خط فقر تجهیزاتی است. این کارشناس آتش‌نشانی با توجه به لوله‌کشی گاز در سطح شهر طبس از مردم خواست که این کار را به پیمانکاران مورد اعتماد بسپارند و پس از اتمام کار، لوله‌کشی ۳۶ساعت نیز تحت فشار قرار گیرد. وی از مردم خواست طی این ۳۶ساعت به هیچ عنوان وارد منزل نشوند.

شهردار طبس نیز با اشاره به وسعت بسیار زیاد شهرستان طبس گفت: مجهزترین مرکز امداد و نجات در واحد آتش‌نشانی شهرداری طبس است که با همه امکانات کمبودهای زیادی احساس می‌شود و امیدواریم با کمک مسئولان بتوانیم این نواقص را رفع کنیم.

جعفر بورنگ افزود: از حدود سه سال پیش که من به‌عنوان شهردار طبس انتخاب شدم توجه خاصی به این موضوع داشته و از ابتدا سعی کردم نیروهای ورزیده، توانمند و جوان را در این قسمت به کار گیرم چراکه ارتباط مستقیمی با جان و مال مردم دارد. وی از جذب شش نفر در سال ۱۳۸۹و جایگزینی تعدادی از نیروهای بازنشسته خبر داد. وی ادامه داد: در حال حاضر دو ایستگاه شمار یک و دو در دو منطقه شهر طبس فعال بوده و خدمات‌رسانی می‌کنند.

شهردار طبس تعداد نیروهای آتش‌نشانی این شهر را ۱۷نفر بیان کرد و افزود: در ۲۵شهریور‌ماه همزمان با سالگرد زلزله سال ۱۳۵۷ طبس ‌مانور آتش‌نشانی برگزار شد که همه نیروها با موفقیت آن را انجام دادند. وی تجهیزات آتش‌نشانی موجود در شهر طبس را چهار دستگاه خودرو نو، سه دستگاه ماشین‌آلات سنگین، یک دستگاه نیمه‌سنگین و یک دستگاه موتور‌سیکلت عنوان کرد.

جعفر بورنگ گفت: با وجود این، به‌دلیل وسعت زیاد شهرستان، وجود فرودگاه و راه‌آهن، کارخانجات و فاصله زیاد این شهر از شهرهای مجهز اطراف، امکانات و نیروهای حاضر جوابگوی وسعت و حجم کار نبوده و امیدواریم با کمک مسئولان و ستاد بحران استانداری مشکلات حل و فصل شود. وی افزود: در برخی موارد نیروهای ما تا فاصله‌های ۲۲۰کیلومتری نیز امدادرسانی کرده‌اند. شهردار طبس با بیان اینکه ساختمان یکی از دو ایستگاه آتش‌نشانی طبس بیش از ۳۰سال عمر دارد، گفت: برای احداث ساختمان جدید نیاز به اعتبار داریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × پنج =