گفتگویی صمیمی با دارنده لوح زرین جشنواره بین المللی فجر – طبس نیوز

گفتگویی صمیمی با دارنده لوح زرین جشنواره بین المللی فجر

در این گزارش گفتگویی صمیمی داریم با نفر اول طراحی لباس مشاغل در دومین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر که اکنون در شهر طبس ساکن است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی طبس، با خبر شدیم یکی از نخبگان طراحی کشور، طبس را به عنوان محل زندگی انتخاب کرده است.

احمدزاده در دبیرستان رشته تجربی می‌خواند اما هر چه پیش می‌رود، می‌بیند روحیه او با درسش سازگاری ندارد، او که عاشق هنر است سعی بر تغییر مسیر زندگی خود و تحصیل در یکی از رشته های هنر را دارد، تصمیم خود را عملی می‌کند و با تلاش و پشتکار تغییر رشته می‌دهد و در کنکور هنر شرکت می‌کند.

وی فارغ التحصیل سال ۸۶ رشته پارچه و لباس از دانشگاه علم و فرهنگ تهران است.

احمدزاده از دانشجویان برتر بود بعد از فارغ التحصیلی در انجمن طراحان و بنیاد لباس همکاری داشت.

احمدزاده با «اثر تکتم» نفر اول طراحی لباس مشاغل در دومین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر

سال ۹۱ در جشنواره مد و لباس فجر شرکت می‌کند گرچه در تصور ذهنی او نمی‌گنجد که حتی در این جشنواره بتواند راه پیدا کند اما در زمان تحویل طرح خود متوجه کار دیگران و رعایت استاندارهای کار خود می‌شود.

احمدزاده در این رابطه می‌گوید: من وقتی طرح خود را تحویل دادم حس کردم اتفاقی خواهد افتاد چون طرح‌های دیگر را که مشاهده کردم احساس کردم طرح من نسبت به آنها قوی‌تر است.

کارشناس طراحی لباس ادامه می‌دهد: یک طراح باید المان‌های ذهنی را داشته باشد و بایدها و نبایدها و چهارچوب‌های طراحی را رعایت کند.

جشنواره برگزار می‌شود و طرح او پذیرفته و برای مرحله داوری وارد مرحله بعد می‌شود.

خانم احمدزاده توضیح می‌دهد: من بعد از راهیابی طرحم به جشنواره دیگر پیگیر نبودم در مراسم اختتامیه نیز شرکت نکردم تا اینکه در جلسه‌ای که برای سامان دادن به لباس‌های بانوان در محافل اجتماعی.و شهری که طراحان برتر و دارای رتبه حضور داشتند گفتم چرا طرح مرا نمی‌دهید من طرحم را لازم دارم، گفتند طرحی که رتبه آورده به این زودی تحویل نمی‌دهند که تازه آنجا پس از سه ماه بود متوجه شدم رتبه اول طراحی لباس مشاغل در دومین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر را آوردم و برنده لوح زرین شدم.

نکته جالب توجه این است که هیات داوران برای این بخش هیچ طرحی را شایسته مقام دوم و سوم ندانستند.

پیشنهادهای کاری برندهای برتر تولیدکنندگان لباس

احمدزاده بلافاصله بعد از چند ماه از برگزیده شدن در جشنواره فجر، بزرگترین مجتمع توریستی ایران به نام ستاره دریا، هتل پنج ستاره در تهران و شرکت بزرگ ترکیه‌ای به نام هپی‌لند که در ایران کار می‌کنند به او درخواست همکاری دادند و طرحی که اول شده بود را درخواست کردند که خود برندی محسوب می‌شد.

از دیگر تجربه‌های او کار با شرکت «زیروتن» از برندهای برتر تولیدی لباس کودک در ایران و کانادا، شرکت «بوم» تولیدی لباس ورزشی و طراحی لباس برای یکی از تیم‌های بسکتبال است.

وی طراحی لباس چندین تئاتر و تله تئاتر را نیز بر عهده داشته است.

برنامه‌های احمدزاده برای شرکت در جشنواره‌های پیش رو

سمانه احمدزاده تصمیم دارد در جشنواره کتابدار و در فراخوان شرکت یزدبافت.و همچنین در جشنواره لباس مدارس که قرار است در تابستان امسال برگزار شود شرکت کند.

فعالیت بانوی طراح در کارگاه تولیدی

وی در مورد کارگاهش در تهران گفت: در تهران کارگاهی داشتم که سه خیاط دو نفر زنانه دوز و یک نفر مردانه دوز کار می‌کردند.

احمدزاده در رابطه به فعالیت خود در طبس می‌گوید: در حال حاضر اینجا و در طبس احتیاج به بازاریابی دارد تا ببیند کدام یک از ارگان‌ها احساس می‌کنند برای اینکه بهتر دیده شوند و برای محیط کار خود لباسی بپوشد.که در روحیات خود تاثیر بگذراد و شئونات نیز حفظ شود یا افراد نیز می‌توانند برای طراحی لباس خود برای لباس مهمانی یا مکان های خاص مراجعه کند که من با توجه به شرایط ظاهری و فیزیکی او طرح بزنم.

لباس مدارس بچه های طبسی متناسب با سن آنها نیست

کارشناس طراحی لباس و پارچه گفت: متاسفانه بچه های طبس لباسشان متناسب با سن آنها نیست و خیلی دوست دارم امسال در طراحی لباس مهد و مدارس بتوانم فعالیت کنم چون حداقل آن این است که ما بزرگترها اگر قرار است از خودمان چیزی را ارجح بدانیم آن بچه ها خواهند بود.

وی افزود: من احساس کردم اگر من اینجا یکسری مسایل را اولویت‌بندی کنم ترجیح میدهم اولویت اولم، طراحی برای لباس مدارس و مهدکودک باشد تا کودکان رنگ‌ها را در دنیایشان بیشتر داشته باشند.

احمدزاده ادامه داد: لباس‌هایی که اکنون بچه ها دارند وقتی من دیدم گفتم این را من هم میتوانم بپوشم چرا کودکان نباید لباسی شاد داشته باشند یا حداقل لباسی بپوشند که بزرگترها نتوانند آن را بپوشند و مخصوص دنیای کودکی باشد.

توقعم از طبس خیلی بالاتر بود/ به جوانان فرصت عمل بدهیم/جوانان طبس اهل تفکر بیشتری هستند

طراح برتر کشوری اما گلایه‌هایی داشت از اینکه اکنون که در عصر ارتباط هستیم در یک جامعه کوچک مانند طبس با هزار کیلومتر فاصله از مرکز کشورش چرا از ظرفیت جوانان استفاده نمی‌شود.

او حرف های نگفته‌ای داشت و میگفت: بد نیست جاهایی تلنگری به خود بزنیم و قبول کنیم دختر و پسر جوان ما با وجود دوری از پایتخت، پتانسیل های خاص خود را دارد و از آنها استفاده کنیم.

او ادامه میدهد: احساس نکنیم که ما باید جوانان را حفظ کنیم، اجازه دهیم با قوه تشخیص خود پیش بروند و خوشبختانه جوانان طبس، خوش فکر و عاقل هستند و اهل تفکر بیشتری هستند که به دلیل آرامش و موقعیت جغرافیایی است، ما می‌گوییم مردم کویر عمیق‌تر هستند و من این موضوع را تئوری شنیده بودم اما اکنون که در بطن آن قرار گرفتم و این موضوع را به وضوح دیدم و متوجه شدم.

سمانه احمدزاده بیان کرد: ولی تفکر می‌کنیم و جرات و جسارت عمل نیست یا ضعیف است و یک حرکت آرام لاک پشتی جریان دارد، من خودم توقعم خیلی بالاتر بود.

ضرورت طراحی لباس/ پوشاک نیاز اولیه بشر که آن را با خلاقیت دلپذیرتر می‌کنیم

احمدزاده کارشناس پارچه و لباس در مورد ضرورت طراحی لباس گفت: بعد از خوراک، پوشاک لازمه و جز نیازهای اولیه بشر بوده و از همان ابتدا احساس کرده باید خود را بپوشاند از اول با برگ درخت و پوست حیوانات خود را پوشانده، نه برای زیبایی بلکه برای اینکه خود را در مقابل گرما و سرما حفاظت کند.

سمانه احمدزاده گفت: اکنون در جامعه بشری امروزی این نیاز اولیه را با خلاقیت دلپذیرتر می‌کنیم و در ما به عنوان اشرف مخلوقات، نیاز به حس کمال جویی ناخودآگاه وجود دارد و در هر زمینه ای میخواهیم به بهترین ها برسیم.

احمدزاده هم‌اکنون در طبس

«سمانه احمدزاده چهارم» بانوی جوان یکی از نخبگان و طراحان برتر کشور و همسر مجتبی خورشیدی کارشناس مسئول امداد و نجات جمعیت هلال احمر شهرستان طبس است.

اکنون وی به دلیل شغل همسر خود به طبس آمده و از اینکه اینجاست خوشحال است اما مسئولین طبس باید این فرصت را غنیمت بشمرند و گامی در پیشرفت صنعت طراحی لباس داشته باشند.

احمدزاده نیز امیدوار است به زودی شاهد این قضیه باشد و آماده ارائه هنر خود برای هرگونه فعالیت در شهرستان طبس است.

7 دیدگاه برای نوشته «گفتگویی صمیمی با دارنده لوح زرین جشنواره بین المللی فجر»

 1. طبس به خاطربی لیاقتی بعضی مدیران نیروهای بومی خودرافراری می دهد حالا می خواهند قدر این غریبه ها رابدانند.****

 2. با سلام
  من با خوندن این گزارش امیدوار شدم و میخوام در حرفه خودم با تمام وجودم تلاش کنم
  و امیداورم خداوند عزمی که به خانم احمدزاده داده به من هم بده
  باعث افتخار هستید بانوی عزیز

 3. باعث افتخار من و خانواده و جامعه ی هنر هستى خواهر مهربانم
  حس غرور بعد از دورى از تو خانواده و دورى از جغرافیای سرزمین همیشه جاویدم
  به من بسیار چسبید

  عاشقتم خواهرم

 4. سلام
  گزارش مبسوطی بود ما نیز از حضور ایشان در طبس خوشحالیم ..ان شاالله فرصتی پیش بیاید تا بانوان طبسی هم از تجربیات ایشان استفاده کنن و ایشان نیز دستی در طرحهای لباس فرزندان مدارس طبس ببرند البته با همکاری مسئولین مربوطه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده + 17 =