زندان طبس به خارج از شهر منتقل می‌ شود – طبس نیوز

زندان طبس به خارج از شهر منتقل می‌ شود

رییس دادگستری طبس با اشاره به ظرفیت زندان طبس گفت: این زندان اکنون ۲۳۰ زندانی دارد که بیشتر آنان غیر بومی بوده و جرم آنان مربوط به مواد مخدر است.

به گزارش طبس نیوز و به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، غلامحسین توکلی در جمع خبرنگاران افزود: قرار است زندان طبس به خارج از شهر انتقال یابد.

وی ادامه داد: در دستگاه قضایی کارهای عظیمی انجام می شود و قوه قضاییه مستقل از سایر قواست که به استقلال آن و قاضی تاکید زیادی شده و این استقلال باید حفظ شود که به عدالت کمک زیادی می­‌کند.

وی افزود: در دادگستری طبس از سیستم cms استفاده می‌شود که با وارد کردن رمز پرونده تمام اطلاعات آن قابل دسترسی بود و این امر به شفافیت آرا کمک می­‌کند.

رییس دادگستری طبس با اشاره به تشکیل معاونت پیشگیری از وقوع جرم نیز گفت: چندین جلسه و کارگروه در این رابطه تشکیل شده که روی بحث سرقت کار زیادی انجام شده و تاثیرات خوبی نیز در کاهش سرقت شاهد بوده‌ایم.

وی گفت: هر هفته روزهای سه‌شنبه یک نفر از وکلا از صبح تا پایان وقت اداری در دادگستری به مشاوره حقوقی می‌پردازد و مردم می‌توانند با مراجعه به وی مشکلات حقوقی خود را مطرح کنند.

وی شوراهای حل اختلاف را بازوهایی قوی در کاهش پرونده‌های ارسالی به دستگاه قضا دانست و گفت: شوراهای حل اختلاف طبس نمونه هستند به طور مثال در دیهوک ۹۰ درصد پرونده‌های این شورا منجر به سازش می‌شود.

توکلی با بیان این‌که «دادگاه عشق‌آباد دو سال پیش تصویب شده و اکنون نیروهای آن در دادگستری طبس مشغول بکار هستند» گفت: مقدمات آن نیز در حال انجام است و در آینده نزدیک شاهد افتتاح دادگاه عشق‌آباد خواهیم بود.

وی گفت: انجمن حمایت از زندانیان طبس انجمن نوپایی است که تاکنون فعالیت‌های خوبی داشته است و مسوولان و خیران نیز حمایت‌های خوبی از این انجمن داشته‌اند.

وی افزود: در سال گذشته ۲۰۰ میلیون ریال کمک‌های نقدی و غیرنقدی به خانواده‌های زندانیان انجام شده است.

رییس دادگستری طبس گفت: سال گذشته ۹ نفر از قاچاقچیان مواد مخدر که همگی غیربومی بودند اعدام شدند که اینکار اثرات خوبی داشته و شاهد کاهش حمل مواد مخدر از این ناحیه هستیم.

وی افزود: درخصوص سرقت نیز برخوردهای خوبی انجام شده و در برخی موارد حکم شلاق در ملا عام را داشتیم.

وی خاطرنشان کرد: برخی از مردم به بحث پیشگیری اهمیت زیادی نمی‌دهند و مردم نیز باید در این بحث به ما کمک کنند.

توکلی با بیان این‌که «باید برخورد خوبی با ارباب رجوع داشت» گفت: دستگاه قضایی طبس در سال گذشته دستگاه نمونه استان یزد در بحث رضایتمندی ارباب رجوع بود و رتبه اول را کسب کرد.

وی گفت: در شهرستان طبس که سابقه طلاق وجود نداشته اکنون مشکلات زیادی در این رابطه ایجاد شده و یک روز در میان پرونده خانواده داریم که این مساله مایه نگرانی است.

وی درباره تجمعات مردمی بعد از الحاق طبس به خراسان جنوبی در مخالفت با انتزاع طبس از یزد و پیامک منتشر شده که هرگونه تجمع در این رابطه را خلاف قانون دانسته نیز گفت: در بحث انتزاع و الحاق طبس تا قبل از مصوبه دولت گفتیم مردم نظر خود را اعلام کنند و تجمع آرامی داشته باشند که عده‌ای از مخالفان الحاق طبس به خراسان جنوبی نیز در جلوی باغ گلشن تجمع کردند ولی بعد از مصوبه دولت که طبس به خراسان جنوبی پیوست همه ما مکلف به تبعیت از قانون هستیم و همه باید بپذیریم و تمکین کنیم.

وی پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر بازداشت ۱۱ نفر از مخالفان الحاق طبس به خراسان جنوبی که همان شب هم آزاد شدند، گفت: بازداشت نبوده بلکه فقط با آن‌ها صحبت بوده است.

رییس دادگستری طبس درباره جمع‌آوری بنرهای تبلیغاتی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر شب قبل از برگزاری انتخابات نیز گفت: ما هم موافق این موضوع نبودیم و دخالتی هم نداشتیم و فرمانداری طبس باید جواب بدهد.

وی مواد مخدر، تصادفات، توهین و سرقت را دارای بیشترین پرونده در دادسرا اعلام کرد و گفت: در دادگاه نیز وصول مطالبات، چکها و خانواده بیشترین پرونده‌های رسیدگی شده را شامل می­‌شود.

عبدالجواد پارسافر دادستان عمومی و انقلاب طبس نیز گفت: از اول مرداد ماه سال ۹۱ دادستان شدم و رویه قبلی را دنبال کردم. ۲۰۴ پرونده سرقت در سال ۹۱ رسیدگی شده که در این رابطه ۱۰۰ نفر نیز بازداشت شده‌اند. در بحث پیشگیری از وقوع جرم ۱۰ فقره تعطیلی معادن خطرساز را داشتیم و در ایام نوروز نیز از اعطای مرخصی به سارقان خودداری شد. در سال گذشته۵ مورد شلاق در ملاء عام اجرا شد و ۵۰ خودروی سبک و سنگین نیز از قاچاقچیان مواد مخدر توقیف شده و به نفع دولت ضبط شد. ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال جزای نقدی دادگاه انقلاب و یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال جزای نقدی دادگاه عمومی و جزایی بوده است. شخصا هر دوشنبه به زندان طبس مراجعه کرده و به بررسی مشکلات زندانیان می‌پردازم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 2 =