گردشگری هیجان انگیز در دل معادن طبس – طبس نیوز

گردشگری هیجان انگیز در دل معادن طبس

جمعی از اصحاب رسانه خراسان جنوبی از ظرفیت ها و توانمندی ها معدنی شهرستان طبس بازدید کردند.

ساره نجفی- طبس نیوز، اطلاعیه ای از طریق خانه مطبوعات استان منتشر شد مبنی بر تور تخصصی گردشگری معدن برای آشنایی با ظرفیت ها و توانمندی های شهرستان طبس که به دستور استاندار خراسان جنوبی برگزار خواهد شد.

گرچه این اطلاعیه را خیلی دیر دیدم اما با خانم سالاری خانه مطبوعات استان هماهنگ کردیم که اسم یک نفر دیگر از طبس را در لیست قرار دهند و این آغازی برای یک سفر پر از شگفتی در سرزمینم بود.

ون خبرنگاران در جلو بیمارستان طبس توقف کرد، ساعت شش و نیم صبح ما با اصحاب رسانه استان همراه شدیم که همه از بیرجند بودند.

پتاس خور

در اولین بازدید به کارخانه پتاس خور بیابانک رفتیم اما متاسفانه پس از مذاکرات فراوان راه به جایی برده نشد و فقط موفق به گرفتن عکس یادگاری شدیم که گفتند عکاسی هم نکنید، در نهایت از محل دهکده و آبشار نمکی در نزدیکی معادن پتاس بازدید کردیم.

معدن پتاس جزو معادن شهرستان طبس و خراسان جنوبی است و تمام هماهنگی ها و حقوق دولتی آن در استان ما انجام میگیرد و بماند که سهم عوارض آن پرداخت نمی شود.

معادنی که به جرات میشود گفت حیرت انگیز هستند و از جاذبه های گردشگری کشور به شمار میرود.

معدن پتاس با ذخیره قطعی ۵۴۰ میلیون تن ماده معدنی و اشتغال ۳۰۰ نفر و استخراج سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن در ۱۵۰ کیلومتری شهر طبس واقع شده است.

آبشار نمکی بسیار زیبایی در مسیر بود که دوربین های خبری ترجیح دادند آتلیه در طبیعت راه بیندازند و خبرنگاران عکس های تک نفره کنار این آبشار زیبا داشته باشند.

 ناهار نیز در کنار این آبشار دیدنی داخل کپر سرو شد.

معدن خاک نسوز شرکت سوراوجین عقیق

برنامه بعدی بازدید از معدن و واحد فراوری جوار معدن خاک نسوز شرکت سوراوجین عقیق بود که با ذخیره قطعی یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن ماده معدنی و اشتغال ۴۵ نفر به صورت مستقیم و ۱۵۰ نفر غیر مستقیم و استخراج سالیانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن در ۱۲۰ کیلومتری شهر طبس قرار دارد.

در آخرین برنامه روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸ از موزه میراث زمین طبس بازدید شد و پس از آن با خبرنگاران خداحافظی کردیم تا آنها برای زیارت امامزاده حسین بن موسی الکاظم(ع) و بازار مرکزی طبس و سپس به محل اسکان خود برای استراحت بروند.

معدن رو باز زغالسنگ چاه رخنه شرکت کانی کربن

سفر روز پنجشنبه ما از محل اقامت خبرنگاران استان آغاز شد.

اولین بازدید امروز از معدن روباز زغالسنگ چاه رخنه شرکت کانی کربن طبس و واحد جوار معدنی آن بود.

این معدن با ذخیره قطعی ۵ میلیون تن و اشتغال ۱۲۰ نفر به صورت مستقیم و استخراج سالانه ۱۷۰ تا ۲۴۰ هزار تن زغالسنگ حرارتی است.

معدنی که جریان کار، دستگاه های سنگین، حفاری ها و کامیون هایی که مدام مشغول پر و خالی شدن هستند، انسان را وجد می آورد.

خبرنگاران و مسئولین همراه به مناسبت روز کارگر به صورت نمادین به چند کارگر شاخه گلی هدیه کردند.

نیروگاه برق حرارتی طبس

هدف بعدی نیروگاه حرارتی زغالسنگ سوز طبس بود جایی که سوله های عظیم قدعلم کرده بودند اما فضایی ساکت و آرام داشت.

این طرح از پروژه های ملی است و از سال ۸۰ در دستور کار وزارت نیرو قرار گرفت و تا سال ۹۱ زیرساخت های آن انجام و مناقصه آن در همان سال برگزار شد.

کارهای جانبی بر عهده دو شرکت عمران آذرستان و رشد صنعت و کارهای اصلی بر عهده شرکت مپنا و شانگهای الکتریک چین است.

نیروگاه حرارتی طبس اولین نیروگاه زغال سنگ سوز کشور است و ظرفیت تولید ۶۵۰ مگاوات برق در سال را دارد.

سرپرست کارگاه نیرگاه حرارتی زغالسنگ سوز طبس از وام دولتی ۵۰۰ میلیون دلاری چین برای بخش تجهیزات اصلی خبر داد.

علی زمانی افزود: اشتغال در نظر گرفته ۶ هزار نیرو به صورت مستقیم و غیر مستقیم خواهد بود.

خورشید به شدت می تابید پس از اتمام بازدید نیروگاه را به سمت سرزمین زیبایی ها ترک کردیم.

معدن فلوئورین

پس از طی مسافتی که آسفالت بود حال به تابلویی رسیدیم که ما را به سمت مسیر فرعی هدایت میکرد.

سمندی که به عنوان راهنما جلوتر حرکت می کرد از دید ما ناپدید شد، انگار گم شده بودیم گوشی ها برای تماس آنتن نمی داد.

ون توقف کرد تا شاید گوشی ها بتوانند آنتن پیدا کنند بچه ها از ون پیاده شدند اما با دستان پر از گیاهانی مثل کلپوره و گل زرد وارد شدند، تماس برای چند لحظه برقرار شد و متوجه شدیم باید همین جاده را که آمدیم ادامه دهیم.

بالاخره به دفتر فلورین رسیدیم دو سنگ بسیار بزرگ فلورین در دو طرف در ورودی و بنری که خیر مقدم گفته بود.

از شگفتی های این سفر تونل معدن فلورین یک بود، تجربه ای زیبا و جذاب معدنی.

تونلی که با یک کلید برق، روشن میشد دیواره های سفید و ریلی که در مسیر تونل قرار داشت، به وضوح فلورین در طیف های رنگی مختلف از جمله سفید، شیری، زرد، سبز و بنفش دیده میشد و زیبایی چشم نوازی داشت، خبرنگاران هر کدام قطعه های کوچک فلورین جمع کردند.

معدن فلوئورین طبس در ۱۱۰ کیلومتری جنوب غربی شهر طبس با ذخیره قطعی بالغ بر یک میلیون تن و استخراج سالانه ۴۰ هزار تن ماده معدنی و اشتغال برای ۱۳۰ نفر به صورت مستقیم و ۵۰۰ نفر به صورت غیر مستقیم ایجاد کرده است.

عمده نیاز این معدن برق و جاده و آنتن است که برق و جاده دو اصل از نیازهای اساسی معادن بود.

خبرنگاران استان راهی دیهوک شدند و ما به شهر طبس بازگشتیم و این پایان یک سفر پر از هیجان و زیبایی بود.

5 دیدگاه برای نوشته «گردشگری هیجان انگیز در دل معادن طبس»

 1. در مورد نیروگاه طبس::
  در برنامه زمان بندی مهر سال ۹۷ و اردیبهشت سال ۹۸ مربوط سنکرون نیروگاه های کشور که توسط شرکت مادر تخصصی نیروگاه ها تنظیم می شود نیروگاه طبس تا سال ۱۴۰۰ موجود نمی باشد و سنکرون نخواهد شد. این درصورتی است که در برنامه تنظیم شده در فروردین سال ۹۷ سنکرون نیروگاه طبس در سال ۱۴۰۰ ذکر شده بود. اما با توجه به جداول موجود راه اندازی نیروگاه طبس به تاخیر اقتاده و شاید هم دیگر احداث نشود.
  لینک زیر::

  http://www.tpph.ir/SitePages/Amar/A_Schedule.aspx

  در ضمن در جلسه ای که سال پیش در نیروگاه خصوصی یزد بنده حضور داشتم و معاون آقای دکتر علی آبادی مدیرعامل مپنا حضور داشتند بنده در مورد نیروگاه طبس از ایشون سوال کردم که فرمودند مپنا هسچ برنامه ای برای نیروگاه طبس نداره و تمایلی هم به خاطر خاص بودن این نیروگاه و هزینه های بالای اون نداره.

  1. با توجه به سرمایه گذاری عظیمی تا کنون شده بعید به نظر میرسه که پروژه رها بشه و این مورد که راه اندازی نمیشود هم قبلا خبری در این خصوص منتشر شد که توسط برق حرارتی تکذیب شد. کاری هست که شروع شده و مسلما به سرانجام میرسه اما با توجه به توضیحات مسئول کارگاه های نیروگاه طبس، همه کارهایی که تاکنون انجام شده کارهای جانبی هست و اصل کار هنوز شروع نشده. مشاهدات عینی خبرنگار ما حاکی از این هست که کارهای جانبی هنوز هم ادامه داره و فکر میکنم باید دو شرکتی که الان در نیروگاه مشغول کارهای جانبی هستند کارشون رو تموم کنند بعد وارد فاز اصلی میشن. بخش اصلی هم سرمایه بسیار بسیار بالایی میخواد که ظاهرا از طریق فاینانس خارجی میخواد تامین بشه.

   1. امیدواریم راه اندازی بشه.
    همون طور که فرمودید کار هنوز میشه گفت که اصلا شروع نشده.
    در بعضی خبر ها دیدم که گفتن ۴۰ درصد پروژه انجام شده که این عدد به نظر بنده ی حقیر که سالهاست در پروژه های ساخت نیروگاه شرکت مپنا فعال هستم این عدد مطمئنا اشتباهه و پیشرفت فیزیکی زیر ده درصد هست.
    به هر حال با توجه به برنامه ی شرکت مادر تخصصی سنکرون این نیروگاه از سال ۱۴۰۰ به بعد آن شیفت داده شده که در برنامه تا سال ۱۴۰۰ وجود نداره. مگر اینکه مسئولین و نماینده طبس همت بیشتری به خرج بدن و بتونن سرمایه گذار خارجی جذب کنن. وگر نه به این زودی ها از طرف دولت بعید میدونم اتفاق خاصی اینجا بیفته.

 2. سلام بسیار لذت بخش بود اطلاعات کامل همراه با اتفاقات سفر که این گزارشو خوندنی تر کرده بود؛ خدا قوت به خبرنگاران، کارگرای عزیز دل و برخی مسئولین مثل استاندار محترم خراسان جنوبی دمشون گرم و خداقوت

 3. ضمن سلام و احترام و عرض خدا قوت خدمت همه شما عزیزان ک با سفر خود ب دل این معادن و منابع طبیعی ما رو هم با سفر دلپذیر خودتون همراه و همگام کردید.

  و همچنین عرض خسته نباشید ب همه کارگران و زحمت کشانی که در جهت کسب روزی و اعتلا و پیشرفت این ظرفیت عظیم خداوندی کوشش و مساعدت شبانه روزی دارند.

  حقا و شخصا از این گزارش خبری زیبا لذت بردم و آشناییم نسبت ب این جاذبه های معدنی بیشتر و بیشتر هم شد.

  انصافا طبس بهشت زمین شناسی ایرانه و جای تحقیق و مطالعه و پیگیری بیشترو هم داره.

  دمتون گرم و خدا قوت. مانا و برقرار باشین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه + 10 =