خیال خام نتانیاهو برای اشغال غزه و مخالفت صریح کاخ سفید!

نورنیوز ـ گروه بین‌الملل: با گذشت بیش از یک ماه از عملیات طوفان‌الاقصی و در حالی که نتانیاهو و هم‌پیمانانش بیش از ۱۰ هزار و ۵۰۰ انسان بی‌گناه را به خاک و خون کشیده‌اند، روز دوشنبه نخست‌وزیر اسرائیل اعلام کرد: پس از جنگ، برای مدت نامعلومی مسئولیت امنیتی غزه را بر عهده خواهیم گرفت!


نتانیاهو مدعی شد که اجازه نمی‌دهیم حماس دوباره به قدرت برسد و از این پس امنیت غزه را خودمان بر عهده خواهیم گرفت!


البته این اظهارات نتانیاهو بی‌پاسخ نماند و با واکنش تند نماینده حماس در لبنان مواجه شد. «اسامه حمدان» تاکید کرد که حماس یک دولت دست‌نشانده را در غزه نمی‌پذیرد و در این منطقه باقی خواهد ماند.


او با مقایسه حماس با مقاومت فرانسه در برابر آلمان نازی گفت: «حماس در وجدان فلسطینیان تثبیت شده و هیچ نیرویی نمی‌تواند آن را نابود کند.»


«جان کربی» هماهنگ‌کننده ارشد کاخ سفید نیز در واکنش به این اظهارات گفت: «جو بایدن» از اشغال مجدد غزه توسط نیروهای اسرائیلی حمایت نخواهد کرد.


امروز نیز پس از مذاکرات وزرای امور خارجه گروه ۷ در ژاپن، بلینکن ضمن بر شمردن مواردی برای ایجاد صلح و امنیت در غزه که نشان از تمایل آمریکا به بازکردن باب گفت‌وگو درباره سناریوهای پس از جنگ داشت، تاکید کرد غزه نمی‌تواند توسط اسرائیل و یا حماس اداره شود.


ادعاهای نتانیاهو برای اشغال و تسلط بر نوار غزه در حالی مطرح می‌شود که به اعتراف «گادی آیزنگوت» رئیس اسبق ستاد ارتش رژیم صهیونیستی، حماس بیشترین میزان محبوبیت در میان ساکنان غزه و حتی کرانه باختری را دارد و از سوی دیگر حمایت از تشکیلات خودگردان فلسطین در کرانه باختری روز به روز در حال کاهش است.


این بدان معناست که پشتوانه و حمایت مردمی از حماس، جلوی تحقق رویای نتانیاهو برای تسلط بر غزه را در عمل با شکست مواجه خواهد کرد و مخالفت صریح آمریکا با این ایده تنها مانع موجود برای تحقق این رویای خام نیست.

نورنیوز

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 4 =