پرونده آتش‌سوزی در زندان اوین به کجا رسید؟

نورنیوز – گروه فرهنگ و جامعه: «علی صالحی» دادستان عمومی و انقلاب تهران  تأکید کرد که در پرونده آتش‌سوزی زندان اوین در مهر سال گذشته اتفاق افتاد، کیفرخواست برای ۴۰ نفر صادر شده است.


شامگاه شنبه ۲۳ مهر ۱۴۰۱، دود غلیظی همچون ابر سیاه بر زندان اوین سایه افکند و شعله‌های آتش، نقشه زندانیانی که قصد فرار داشتند را ناکام گذاشت اما تعدادی از آنان در آتش این آشوب جان خود را از دست دادند.


در این حادثه آتش سوزی، هشت نفر فوت شدند که بر اساس اعلام قوه قضائیه، همه افراد فوت شده از زندانیان بند جرایم مربوط به سرقت بودند.


همچنین ۶ نفر از مجروحان این حادثه در بیمارستان و تحت درمان و رسیدگی‌های پزشکی بهبود یافتند و بیش از ۷۰ زندانی که در معرض خطر آسیب دیدگی جدی بودند نیز نجات پیدا کردند.


پس از این ماجرا، رسانه‌های معاند به ویژه بی‌بی‌سی فارسی در گزارش‌هایی سراسر دروغ و تحریف‌شده، تلاش کردند تا با داستان‌های جعلی از برخی زندانیان و حتی فردی که در آن تاریخ در زندان اوین حضور نداشته ماجرای آتش سوزی سال گذشته در این زندان را در جهت اهداف خود روایت کرده و آنرا به اغتشاشات پس از مرگ مهسا امینی مرتبط سازند.


پیگیری مجدانه قوه قضائیه در رسیدگی به این پرونده که با صدور کیفرخواست و قرار جلب به دادرسی برای ۴۰ نفر ادامه یافته است، موجب روشن شدن ابعاد مختلف این پرونده و کوتاه شدن دست و زبان رسانه‌ها معاند از تحریف و دروغ‌پردازی‌های بیشتر خواهد شد.

نورنیوز

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 5 =