این دولت، دولتی پاک بود/ دولت هیچ بدهی‌ای به بانک مرکزی ندارد – طبس نیوز

این دولت، دولتی پاک بود/ دولت هیچ بدهی‌ای به بانک مرکزی ندارد

رئیس‌جمهور در گفتگوی زنده تلویزیونی با مردم گفت: بالاترین اجرای قانون اصل ۴۴ را این دولت داشته است و این دولت هیچ بدهی به بانک مرکزی ندارد و حتی بدهی دولت‌های قبلی را هم تسویه کردیم.

دکتر محمود احمدی نژاد شامگاه چهارشنبه در گفتگوی زنده تلویزیونی با بیان اینکه ابعاد کار دولت بسیار گسترده است که ممکن است ارائه آن در یک گزارش حق مردم و حقوق کسانی را که زحمت کشیده اند، تضییع کند، گفت: از این رو گزارش هایی را در پنج سطح آماده کرده ایم که گزارش امشب به تعهداتی بر می گردد که سال ۸۴ ضمن برنامه ای اعلام کردیم و قول عملی شدن آن را دادیم.

رییس جمهور افزود: گزارش دوم بحث های کلان تری را شامل می شود، درباره تئوری حرکت دولت و جهت گیری های کلان در داخل و خارج و آثاری که در حرکت ملت در عرصه بین المللی به جای گذاشته است.

دکتر احمدی نژاد با اشاره به اینکه به هر حال در طول هشت سال، ‌این دولت توجه جهان را به ایران جلب کرد و در ادبیات و گفتمان سیاسی و بین المللی اثر گذاشت، اظهار داشت: گزارش دوم روز یکشنبه آینده در حضور مدیران صدا و سیما عرضه می شود.

رییس جمهور تصریح کرد: گزارش سوم در جلسه کارگزاران نظام با مقام معظم رهبری در ماه مبارک رمضان ارائه خواهد شد که گزارشی تفصیلی است با تقریباً ۵۰ سر فصل و پاسخ دادن به سؤالات اساسی در خصوص اینکه چه حرکتی انجام شد و چه موانعی پیش روی بود.

دکتر احمدی نژاد با بیان اینکه گزارش چهارم نیز از صدا و سیما ارائه خواهد شد که گزارشی کوتاه تر است و به آن دسته از کارهای مهم دولت که اولین بار در کشور انجام شد، می پردازد، خاطرنشان کرد: در نهایت گزارش کوتاه تری در روزهای پایانی کار دولت ارائه خواهیم کرد که خداحافظی و حلالیت طلبی از مردم است.

رییس جمهور در پاسخ به این سوال که روند ورود شما در سال ۸۴ به عرصه ریاست جمهوری با توجه به اینکه شهردار بودید، چگونه و بر چه مبنایی بود؟ گفت: البته قبل از شهرداری تهران نیز بنده در بخش های گوناگون حضور داشتم، از ابتدای انقلاب سطوح مدیریتی مختلف را از روستاها و دوردست ها تا مرکز و در بخش های مختلف فرهنگی، علمی، سیاسی و اقتصادی تجربه کردم.

دکتر احمدی نژاد اضافه کرد: هم با توانمندی های کشور و هم با ضرورت های آن آشنا شدم و معتقد بودم و هستم که ظرفیت های انسانی، مادی و جغرافیایی ایران بی نظیر است و ملت ایران می تواند در بالاترین و پیشرفته ترین سطح زندگی کند و الگو باشد و کشوری را برپا کند که در آن از تبعیض و محرومیت خبری نباشد و همه شاد باشند و لذت انسان بودن را بچشند.

رییس جمهور با اشاره به اینکه باور داشتم و دارم که ملت ایران مأموریت های تاریخی برای حرکت به سمت قله های انسانی دارد، اظهار داشت: معتقدم ملت ایران هم می تواند و هم شایستگی لازم را دارد و باور داشته ام که کشور را می شود، بهتر اداره کرد و با سرعت بیشتر به سمت تعالی و پیشرفت حرکت کرد و از این رو تصمیم گرفتم که وارد عرصه شوم.

دکتر احمدی نژاد تصریح کرد: احساس تکلیف کردم تا آنچه را در توان خود و ملت می بینم برای رسیدن به قله های آرمانی به کار گیرم.

رییس جمهور در پاسخ به این سؤال که چقدر شرایط در سال ۸۴ با توجه به گروه های قدرتمند سیاسی که وجود داشتند برای حضور شما در عرصه آماده بود؟ خاطرنشان کرد: این را باید در دو سطح بررسی کرد؛ عده ای باور کرده بودند و به خصوص سیاسیون که این عرصه متعلق به احزاب و گروه هاست و فردی که وارد می شود باید مورد حمایت احزاب و گروه ها باشد.

دکتر احمدی نژاد با اشاره به اینکه احزاب کاندیداهای خود را داشتند و تقریباً همه آنها با ورود من به این عرصه مخالف بودند و تلاش خود را نیز کردند و فشارهایی وارد آوردند، گفت: هیچ گروهی از من حمایت نکرد، بنده هم باورهایی داشتم و معتقد بودم رییس جمهور نباید وامدار احدی باشد، بلکه باید وامدار مردم باشد.

رییس جمهور با تاکید بر اینکه دولت باید وامدار ملت، ارزش های انسانی و الهی، عزت و سرافرازی ملت، انقلاب، شهدا و ایثارگران و وامدار اهداف بلند تاریخی ملت ایران باشد، افزود: وامداری به گروه ها و جناح ها رییس جمهور را محدود می کند و اجازه نمی دهد که انسان به منافع ملی آنگونه که باید بیندیشد.

دکتر احمدی نژاد اظهار داشت: در سطح دوم آنچه که من در میان متن ملت مشاهده می کردم، این بود که ملت خود را محصور در جریانات سیاسی نمی پنداشت و باور نمی کرد.

رییس جمهور با بیان اینکه ظرفیت ملت بسیار بزرگ تر از هر گروهی است، تصریح کرد: ملت اقیانوس است و گروه ها همانند ظرفی هستند که این اقیانوس در آنها نمی گنجد؛ می دیدم که مردم در پی حرکت های بزرگ و آزادسازی ظرفیت های عظیم و در پی قله ها و آرمان های بلند انسانی هستند و خیلی در پی این نیستند که ببینند گروه ها و احزاب چه می گویند.

دکتر احمدی نژاد با اشاره به اینکه ادبیات و رفتاری که دولت داشت، به طور گسترده مورد استقبال مردم قرار گرفت، خاطرنشان کرد: نظرسنجی هایی را بیان می کردند که بنده در انتخابات دو یا یک درصد رای دارم و من می گفتم این نظرسنجی ها به درد نمی خورد زیرا نظرسنجی ها را باید در خیابان ها و در اجتماعات مردم انجام دهیم و ببینیم که مردم چه می گویند.

رییس جمهور گفت: آقایی اصرار داشت و به من می گفت نظرسنجی ها می گویند تو مورد اقبال نیستی و برو کنار، بنده به شوخی به او گفتم من به علت اینکه روستایی هستم معنی نظرسنجی را به صورت نوشتاری نمی فهمم و باید آن را برای من نقاشی کنی، به این معنا که باید به میان مردم برویم و ببینیم آنها چه می گویند؟

رییس‌جمهور با بیان اینکه ۱۰۰ درصد به پیروزی در نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری مطمئن بودم، ادامه داد: از چند ماه پیش از برگزاری انتخابات به پیروزی در انتخابات سال ۸۴ اطمینان کامل داشتم و آن را در روزهای آخر مهلت ثبت نام که در انتخابات ثبت نام کردم نیز اعلام نمودم.

دکتر احمدی‌نژاد در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه از کجا به این اطمینان رسیدید؟ اظهار داشت: به عظمت و آرمان‌خواهی ملت ایران باور داشتم، ما در میان و متن مردم بودیم و می‌دانستیم در آن برهه زمانی سطح موجود نیاز ملت برای کمال‌جویی را برآورده نمی‌کند؛ تکلیف دانستم بیایم تا فضا و مناسبات موجود را تغییر دهم، چون خط سیری برای سه، چهار دوره تجربه شده و مردم به دنبال فضای جدیدی بودند و فکر می‌کردم می‌شود این مناسبات را برپا کرد و بالاخره اعتماد به نفسی بود که خداوند متعال به من اعطا کرد.

رییس جمهور در پاسخ به این سوال که مهم‌ترین وعده های دولت نهم چه بوده است؟ تصریح کرد: برنامه‌ای را در پنج محور اعلام کردیم و قول دادیم که محورهای اصلی برنامه، اول «عدالت و عدالت‌گستری» و دوم «خدمت‌رسانی و توسعه فرهنگ خدمت‌رسانی» باشد؛ نقش اصلی حکومت خدمت‌رسانی است، اما این شأن مقداری جابه جا شده بود.

دکتر احمدی نژاد خاطرنشان کرد: برنامه سوم «توسعه مهرورزی»، برنامه چهارم «پیشرفت و تعالی همه جانبه کشور» و برنامه پنجم «بازگرداندن دولت به مردم و باز کردن حلقه های بسته مدیریتی» بود که شکل گرفته بود.

رییس‌جمهور با بیان اینکه تنها یک قول دادم و نگفتم پول می دهم، گفت: قول ما این بود که تمام توان و وجود خود و دولت را برای تحقق برنامه‌ها به کار گیریم و ملت بزرگ ایران به فرزند کوچک خود اعتماد و خادم خود را انتخاب کردند.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه چرا به سراغ عدالت رفتید و آیا به نظر شما امروز شرایط مردم ایران نسبت به هشت سال پیش عادلانه‌تر است؟ افزود: عدالت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و پیامبران الهی برای سعادت انسان آمدند و بعد از نخستین دعوتشان که توحید است، بلافاصله بحث عدالت را مطرح کردند.

دکتر احمدی‌نژاد با تأکید بر اینکه عدالت ترجمه عملی توحید در جامعه و فراهم کردن محیط مناسب برای رشد استعدادهای عظیم انسان است؛ زیرا انسان تجلی خدا و مظهر اسماء الهی است، اظهار داشت: انسان، مخزن اسرار خداست و این استعداد، خلاقیت، قدرت، علم، رأفت، مهربانی در شرایط عدالت شکوفا می‌شود.

رییس‌جمهور با اشاره به اینکه گیاه زمانی شکوفا می شود که شرایط خاک، نور، رطوبت و هوای مناسب برای آن فراهم شود و بعد شکوفه می دهد و به بار می نشیند، تصریح کرد: استعدادهای انسان نیز در شرایطی که عدالت در جامعه برقرار باشد، شکوفا می شود.

دکتر احمدی‌نژاد عدالت را فرصتی برای رشد کردن دانست و با بیان اینکه فردی که از همه امکانات محروم است، چطور می‌تواند فرصت رشد پیدا کند؟ خاطرنشان کرد: کسی که به آموزش و بهداشت دسترسی ندارد، اصلا نمی تواند آرزوی رشد داشته باشد.

رییس‌جمهور با بیان اینکه روی کره زمین، هفت میلیارد نفر زندگی می‌کنند، اما واقعا چه تعداد فرصت فکر و اندیشه کردن به خود را دارند؟ گفت: خدا انسان را آفریده تا به استعدادهای درونی‌اش یعنی عظمت، معرفت، عشق، محبت، دوستی و فداکاری فکر کند؛ اینها همه صفات الهی می باشد که در انسان متجلی است، بنابراین عدالت یعنی فرصت ها عادلانه توزیع شود.

دکتر احمدی‌نژاد در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: دولت هم منابع، هم تصمیم‌گیری و هم وقت دارد و باید سعی کند آنها را به طور عادلانه توزیع کند. دولت یک بخشی از کشور است، قوه قضائیه و سایر قوا و دستگاه ها هم هستند، ما در دولت تلاش کردیم به عدالت برسیم.

رییس‌جمهور با اشاره به اینکه دولت در همه مناطق کشور حضور دارد، اظهار داشت: ما بسیاری از اختیارات را به استان‌ها داده و برنامه‌های متعددی برای رسیدن به عدالت پیاده کردیم که در گام اول هدف ما رسیدن به عدالت اقتصادی و اجتماعی بود.

دکتر احمدی‌نژاد با بیان اینکه دولت نهم و دهم در یکی از سخت‌ترین شرایط تاریخی مستقر شدند، تصریح کرد: وقتی دولت نهم و دهم تشکیل شد، عراق و افغانستان توسط آمریکا و سلطه‌گران اشغال شده بود و هر روز آمریکا کشورمان را تهدید می‌کرد.

رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: دولت نهم و دهم در شرایط رکود و بحران اقتصاد جهانی، تورم جهانی، شرایط سخت داخلی و تهدیدهای ناجوانمردانه یک سویه و مسئله هسته‌ای قرار گرفته بود. از ابتدا معتقد بودیم دولت هر کاری می‌کند باید نتیجه اش به ملت برگردد تا به لحاظ علمی، اقتصادی و توانمندی‌های شخصی بالا بیاید.

دکتر احمدی نژاد با بیان اینکه برای کاهش فاصله باید کارهایی انجام می شد؛ گفت: اول توزیع سهام عدالت و واگذاری سهام بنگاه ها را داشتیم و دولت، سهام عدالت را که متعلق به همه ملت بوده است، واگذار کرد.

رییس جمهور سهام عدالت را یکی دیگر از اقدامات دولت بیان کرد و گفت: سهام عدالت را تعریف کردیم و بعد تبدیل به قانون شد.

دکتر احمدی نژاد با بیان اینکه برای شش دهک سهام عدالت تعریف شد، افزود: ما معتقد بودیم به هر ده دهک باید سهام عدالت تعلق بگیرد، اما شش دهک تصویب شد.

رییس‌جمهور با اشاره به اینکه تا کنون بیش از ۴۰ میلیون نفر سهام عدالت به نامشان ثبت شده و تعلق گرفته است، گفت: شناسایی این افراد اقدام بسیار بزرگی است؛ البته ۸ میلیون نفر نیز در حال شناسایی و ثبت است. ما بقی افراد را هم سهام عدالت تعلق خواهد گرفت.

دکتر احمدی نژاد خاطر نشان کرد: حدود ۴۸ میلیون نفر که عمدتاً از قشر کارگران روزمزد، ‌کارگران وحقوق بگیران ثابت، روستائیان، گروه های تحت پوشش نهادهای حمایتی و بازنشستگان هستند، باید سهام عدالت دریافت کنند که تا آخر همین دولت سعی می کنیم کار آنها را به اتمام برسانیم.

رییس جمهور افزود: دو دهک از این شش دهک که تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند و یا از نظر اقتصادی ضعیف هستند، سهام مجانی به آنها تعلق خواهد گرفت و به قیمت ۵ سال قبل یک میلیون تومان مجانی به هر عضو خانواده داده می‌شود و بقیه باید این یک میلیون تومان را ده ساله و به صورت قسطی برگردانند .

دکتر احمدی‌نژاد با بیان اینکه برنامه دولت از ابتدا این بود که مقداری از سود سالانه را برای قسط سهام عدالت بگذاریم و مقداری را به خود افراد بدهیم و حتی سال اول این کار را کردیم، گفت: بعدها مصوبه‌ای تصویب شد و این کار را ممنوع کردند و بنا داشتند که ابتدا تمام اقساط داده شود و بعد سود به مردم تعلق گیرد بنابراین به طور طبیعی تا زمانی که سود پرداخت نشود، سهام عدالت در بورس حاضر نمی‌شود.

رییس جمهور به مصوبه اخیر در شورای عالی اصل ۴۴ اشاره کرد و اظهار داشت: بر اساس این مصوبه سهام عدالت به میزانی که قسط‌های آن پرداخت شود، سهام آزاد شده و اجازه ورود به بخش بورس را پیدا می‌کند.

دکتر احمدی‌نژاد افزود: تا کنون ۱۳۸۴ میلیارد تومان سود پرداخت کردیم که عمدتاَ به دو دهک درآمدی پایین بوده است .

رییس‌جمهور اقدام دوم را سهام ترجیحی به کارگران بیان کرد و خاطر نشان کرد: می خواهیم ۴۰ درصد واگذاری بنگاه های بزرگ، یعنی آنهایی را که بازارش را دولت در آینده کنترل کند، به صورت سهام عدالت بدهیم. پنج درصد نیز به صورت سهام ترجیحی به کارگران دادیم که این نیز در جهت عدالت است و این‌ها طبقات پایین بوده و حدود ۱۲۴۱ میلیارد تومان است.

دکتر احمدی‌نژاد کار مهم و تأثیرگذار دیگر دولت نهم و دهم را هدفمندی یارانه ها اعلام کرد و خاطر نشان کرد: یکی از عوامل تبعیض توزیع عمومی یارانه هاست. خیلی ها از محل یارانه ها ثروتمند شدند بدین صورت که انرژی ارزان را می‌گرفتند و می‌فروختند. این افراد یارانه می‌گرفتند اما محصول‌شان را دربازار آزاد می فروختند.

رییس‌جمهور با اشاره به اینکه هدفمندی یارانه ها آثار دیگری از جمله کاهش مصرف انرژی و اصلاح ساختارها و بهره وری از جمله آنها است، افزود: اصلاح ساختار مصرف انرژی در جهت توزیع عدالت بوده و باید میان کسی که سالانه پنج لیتر بنزین و فردی که پنج هزار لیتر مصرف می‌کند، تفاوت وجود داشته باشد.

دکتر احمدی‌نژاد با بیان اینکه باید به جایی برسیم که کسی که بیشتر مصرف می‌کند باید هزینه آن را بپردازد و فردی هم که کمتر مصرف می‌کند از این منابع بهره‌مند شود، گفت: این موضوع هر میزان جلوتر رود، به عدالت اقتصادی وکاهش فاصله طبقاتی کمک می کند.

رییس جمهور افزود: ساماندهی توزیع منابع قرض الحسنه بانکی به خوبی پیش رفته است و عمده منابع آن در این حوزه توزیع شده و وام های قرض الحسنه را هم عمدتاً طبقات درآمدی پایین دریافت می‌کنند که سهم آن در سال ۱۳۸۴ حدود ۶۰ درصد بود و هم اکنون به بیش از ۹۶ درصد رسیده است.

دکتر احمدی نژاد گفت: چهار میلیون و ۵۰۰ هزار نفر بیش از ۱۱ هزار میلیارد تومان وام ازدواج گرفتند که از طبقات پایین هستند و بیش از همین میزان هم به عنوان وام ضروری قرض الحسنه پرداخت شده است.

رییس‌جمهور ساماندهی مشاغل خانگی را یکی از اقدامات مؤثراین دولت دانست و افزود: برخی افراد که می خواستند کسب و کار راه اندازی کنند، نمی‌توانستند به اندازه بنگاه‌های بزرگ سرمایه‌گذاری کنند و برای فعالیت خود نیاز به کمک داشتند که شش هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان در این قالب پرداخت شده است.

دکتر احمدی‌نژاد با اشاره به اینکه طرح توسعه بنگاه های کوچک در کنار بنگاه های اقتصادی بزرگ مطرح شد و در چهار سال اول ۸ تا ۹ درصد تسهیلات بانکی را به سمت بنگاه های کوچک هدایت کردیم، گفت: حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت و حدود ۱.۲ میلیون شغل ثابت ایجاد شده است.

رییس‌جمهور طرح مسکن مهر را در چارچوب خدمت به طبقات پایین ارزیابی کرد و خاطر نشان کرد: بیش از ۳۴ هزار میلیارد تومان عمدتاً به صورت قرض‌الحسنه در قالب این طرح پرداخت شده است و خیلی کسانی که در آرزوی خانه دار شدن بودند، صاحب مسکن شدند.

رییس‌جمهور با بیان اینکه در دولت نهم و دهم سرمایه‌گذاری‌های گسترده در سراسر کشور توزیع شد، گفت: پیش از این فقط سه استان صنعتی در کشور داشتیم؛ اما در حال حاضر استان‌هایی مانند هرمزگان، بوشهر، همدان، کرمانشاه و کردستان به سرعت در حال صنعتی شدن هستند و طرح‌های سرمایه گذاری فولاد و صنایع خودرو و دیگر صنایع را در سراسر کشور پراکنده کردیم.

دکتر احمدی‌نژاد افزود: در استان های مازندران، گیلان و گلستان هم صنایع سازگار با محیط زیست و کشاورزی گسترش یافته و اقدام بعدی ما گسترش آموزش عالی است.

رییس جمهور با اشاره به اینکه برنامه بعدی دولت، توسعه مراکز آموزش عالی بود و آموزش عالی یک فرصت برای رشد است، افزود: ما اکنون شهرستانی نداریم که در آن مراکز آموزش عالی نداشته باشیم و این مراکز همه جا در دسترس است و تعداد دانشجویان در حال افزایش بوده و هم‌اکنون به دو برابر رسیده است.

رییس جمهور با بیان اینکه دولت نهم و دهم سفرهای استانی را طراحی کرد، یعنی آمایش سرزمینی را عیناً پیاده کردیم و درباره هر استان مطالعه می‌شد و برنامه‌ریزی دقیق صورت می گرفت، خاطر نشان کرد: بر همین مبنا دولت منابع مالی را به مناطق گوناگون و محروم برد و هیأت دولت و وزرا به شهرستان‌ها و روستاها سفر می‌کردند و این یعنی فشاری از ناحیه دولت برای توزیع منابع در استان‌ها صورت می‌گرفت.

دکتر احمدی‌نژاد با اشاره جهشی که در حقوق بازنشستگان، کارگران و مستمری بگیران ایجاد شده است، گفت: کارمندانی که پایه حقوق آنها در سطح پایین قرار داشت، به صورت پلکانی طی دو سه سال در این دولت به سطح بالا پیش رفت.

رییس جمهور با بیان اینکه هر سال گندم از کشاورزان خریداری می شد، اما بلافاصله پول آنها پرداخت نمی‌شد، خاطر نشان کرد: دولت برخی بدهی‌هایش به کشاورزان را که از سال ۷۲ باقیمانده بود پرداخت کرد و از سال ۸۵ تاکنون حقوق کشاورزان به هیچ عنوان عقب نیفتاده است.

دکتر احمدی‌نژاد اضافه کرد: رقمی در بودجه کشور به نام توازن گذاشته شد تا خلاء ها را در مناطق محروم پرکند و بیمه همگانی درست شد .

رییس جمهور با بیان اینکه حوادثی در کشور اتفاق می‌افتاد که عمدتا در مناطق محروم بود، گفت: زلزله‌ها ، سیل‌ها همه این مناطق به سرعت بازسازی شد و شاید برای نخستین بار در تاریخ کشور بعد از حادثه، مهاجر نداشتیم و مردم آن منطقه آسیب دیده حتی بیشتر نیز شده است و دلیل آن خدماتی است که دولت داده است و در آذربایجان با بازسازی مناطق آسیب دیده در طی سه ماه رکورد زده شد.

دکتر احمدی نژاد با بیان اینکه شنیدن حرف مردم و رسیدگی به مشکلات آنها بسیار ضروری است، خاطر نشان کرد: روندی در دولت ایجاد شد تا به پیام‌ها و مکاتبات مردم پاسخ داده شود و تاکنون ۳۸ میلیون پیام و نامه به نهاد ریاست جمهوری رسیده که به آنها رسیدگی و حدود ۷۳ درصد به آنها پاسخ مثبت داده شده است.

رییس جمهور با بیان اینکه کار دیگری نیز که در دولت نهم و دهم اتفاق افتاد عمران روستایی است که ارقام و آمار در عمران روستایی بسیار بالاست، افزود: تعداد روستاهایی که گاز داشتند و از گاز طبیعی استفاده می‌کردند، حدود هزار و ۸۰۰ تا دو هزار روستا بود، اما اکنون به بیش از ۲۲ هزار روستا رسیده است. همچنین بهسازی روستاها نیز صورت گرفته و جاده های روستایی نیز آسفالت شده است.

رییس جمهور کار دیگر دولت را پیگیری معوقات بانکی دانست و تأکید کرد: عمده معوقات برای درآمدهای بالاست و بخش کمی از آن برای تولید‌کنندگان و درآمدهای پایین‌دست است. بخش عمده معوقات برای کسانی است که در بخش خدمات و تجارت فعالیت دارند و وام را گرفتند، کالا را وارد کردند اما وام را بر نگرداندند.

دکتر احمدی نژاد در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در مورد معوقات بانکی بحث زیاد بود و گفتند ۷۵ هزار میلیارد تومان معوقات بانکی است که ۷۵ درصد آن، برای شرکت های دولتی است که به بانکها بدهکار هستند، آیا این درست است؟ گفت: این طور نیست، عمده معوقات بانکی برای بخش خصوصی است. بدهی های شرکت های دولتی جزو معوقات نیست؛ اما معوقات بانکی عمده آن برای بخش تجارت است.

رییس‌جمهور گفت: مجموعه کار دولت این بود که نسبت هزینه ده درصد بالاترین درآمد کشور، یعنی آن ده درصدی که بالاترین درآمد کشور را دارند و آن ده درصدی که پایین ترین درآمد کشور را دارند در سال ۸۴ حدود ۱۴ برابر شده بود و الان ۹.۹ دهم شده است که این هم مطلوب نیست و باید زیر ۵ درصد بیاید.

دکتر احمدی‌نژاد افزود: همین نسبت در روستاها از ۱۲.۷ به ۸.۸ دهم رسیده که هم در روستا وهم در شهر اصلاح شده و به معنای عدالت است. این تلاش ها به کاهش فاصله طبقاتی و عدالت کمک کرده و روند ضریب جینی هم این طور است.

رییس‌جمهور اظهار داشت: ضریب جینی در شهرها از ۰.۴۰۲۳ در سال ۸۴ به ۰.۳۵۷۵ در سال ۹۱ رسید در صورتی که قانون برنامه گفته است که در سال ۹۵ باید به ۰.۳۵ باید برسیم. اما اکنون به ۰.۳۵ نزدیک شدیم و در روستاها به ۰.۳۳۵ رسیدیم و هدف برنامه محقق شده است.

دکتر احمدی‌نژاد با بیان اینکه برخی فکر کردند در این مشکلات اقتصادی که در دو سال اخیر که به ملت ایران تحمیل شده است، ضریب جینی افزایش می‌یابد، خاطر نشان کرد: این تصور اشتباه است در صورتی که ضریب جینی باید کاهش یابد. کاهش این ضریب به معنای بهتر شدن وضع توزیع درآمد است.

رییس جمهور با تأکید بر اینکه هدفمندی یارانه ها و کارهایی که در روستاها صورت گرفته، در حال کاهش دادن ضریب جینی است، خاطر نشان کرد: در شاخص توسعه انسانی که شامل درآمد، سواد و سلامت می‌شود، رتبه ما در طبقه بندی جهانی ۹۴ بود که به ۷۶ رسیده ایم.

دکتر احمدی‌نژاد با بیان اینکه شاخص توسعه انسانی سه طبقه بالا، متوسط و پایین دارد، افزود: در گذشته در طبقه متوسط بودیم، اما امروز به طبقه بالا رسیده‌ایم و اگر به همین شکل پیش برویم به طبقه‌بندی خیلی بالا می‌رسیم.

رییس‌جمهور تصریح کرد: البته از طرفی ضریب جینی در کشور ما کاهش یافته و نسبت هزینه دهک درآمدی بالا به پایین کاهش یافته و از طرف دیگر درآمد سرانه جهش یافته است و این یعنی بالا رفتن رفاه عمومی و این به آن معنا نیست که مشکلاتی وجود ندارد، اما وقتی شما به سمت عدالت حرکت می کنید، احساس امید و خودباوری در ملت به وجود می آید.

دکتر احمدی‌نژاد با اشاره به اینکه امروز یک فرزند مدرسه‌ای روستایی به این باور رسیده است که می تواند به بالاترین مقامات کشور دست یابد و برای او دیگر یک آرزوی خیالی نیست، افزود: همین فرد روستایی می‌گوید، می خواهم وزیر و رییس جمهور شوم، قبلاً حداکثر می‌گفت می خواهم معلم شوم، البته مقام معلمی خیلی بالاست و ما بحث مقام نداریم اما ادعای او در حال حاضر این است که می توانم یک جامعه را اداره کنم.

رییس‌جمهور با اشاره به اینکه در جامعه ایران روحیه امید، ایمان، همبستگی، نشاط وجود دارد و دولت همه جا حضور پررنگ دارد، هیچ جای کشور از حضور دولت خالی نیست و همه حس می کنند دولت در کنارشان است، خاطر نشان کرد: وقتی انسان حس کند همه دولت در کنار اوست و پشتیبانش است حس انسان تغییر می‌کند و ظرفیت‌ها، توانایی‌ها و امید فرق می‌کند و این آثار یک قدم به سمت عدالت است.

دکتر احمدی‌نژاد با بیان اینکه هنوز تا استقرار عدالت فاصله زیاد است، گفت: اصل عدالت را باید عدالت اصلی پیاده کند اما اینکه شما حرفش را می زنید و پایش می ایستید ولو یک میلی متر به سمت جلو حرکت کنید، حتی اگر نتوانید به جلو بروید و موانع زیاد باشد، همین پافشاری شما احساس شخصیت، امید، حرکت و خودباوری می آورد.

رییس‌جمهور روستائیان را بهترین، فهیم‌ترین، باصفاترین و مفیدترین قشر کشوردانست و اظهار داشت: اگر نسیم عدالت به روستائیان بوزد چه اتفاق خوبی خواهد افتاد و عدالت برکت را بیش از پیش مضاعف می‌کند. در کشور ما منابع مالی افزایش نیافته اما محصولات متعدد کشاورزی ما هر سال در حال افزایش یافتن است.

رییس جمهور در ادامه گفتگوی زنده تلویزیونی در پاسخ به سوالی درباره میزان موفقیت دولت در خدمت‌رسانی نسبت به دولت های قبل، اظهار داشت: باید فلسفه و ضرورت خدمت‌رسانی را توضیح داد؛ وظیفه حکومت، رییس جمهور، وزیر، مدیرکل، فرماندار، استاندار، چیست و چکار می‌کنند. روشن است که ملت ایران، مسئولان را برای اداره کشور انتخاب کرده‌اند و در واقع مردم خدمتگزاری را به عهده آنان گذاشته‌اند.

دکتر احمدی‌نژاد تصریح کرد: در تاریخ بوده و هست اینکه عده ای وقتی وارد منصبی می شوند این حس به آنها دست می دهد که برتر از مردم و حاکم بر مردمند؛ در حالیکه مسئولان خادم مردمند و اگر این حس و باور به وجود بیاید، صحنه عوض می شود.فکر می کنم این دولت توانست در برانگیختن این باور تا حدود زیادی موفق باشد.

رییس‌جمهور افزود: خیلی سنت ها و آداب و رسوم و حتی اشرافیت دولتی پیش از این شکل گرفته بود که اینها مخالف خدمت گزاری است، ما نوکر مردمیم و این نوکری توهین نیست، بلکه افتخار ماست و نوکری برای ملت بزرگ ایران، افتخاری است که افتخاری بالاتر از این نداریم.

دکتر احمدی‌نژاد ادامه داد: تلاش کردم این روحیه و حس را به کشور برگردانیم تا به مردم فخر نفروشد.من فکر می کنم تا حدودی توانستیم این روحیه خدمت گزاری را به ساختار اداری برگردانیم، درها باز و ارتباط برقرار شد و دولت با خدماتش تعریف شد نه با تبلیغات و نه با ماشین های گرانقیمت و اتاق های پرزرق و برقش.

رییس جمهور گفت: دولت یعنی دولت کار، اما بعضی وقت ها در روند کار شرمنده همکاران می شدم چرا که شبانه روز نداشتند و مسافرت ها و جلسات و فشارها و حرص و جوش خوردن ها از اطراف و اکناف وجود داشت.از طرفی در کارهای سنگین وقتی احساس خدمتگزاری می کنید و دغدغه دولت با دغدغه مردم یکی می شود، مسائل دولت با مردم یکی می شود نه اینکه دولت برنامه ریزی کلان یا تحلیل ندارد، دغدغه مردم، دغدغه دولت است و غم مردم، غم دولت و شادی مردم، شادی دولت است چرا که دولت در کنار مردم است و این یعنی خدمتگزاری.

دکتر احمدی نژاد اظهار داشت: وقتی ما احساس نوکری می کنیم دیگر فرصت ها را برای ثروت اندوزی استفاده نمی کنیم ؛چرا که ما بدهکار مردم هستیم و باید بدهی را بدهیم و نباید چیزی برای خودمان برداریم، در این صورت طبیعی است که درها باز می شود.

رییس جمهوردرباره توزیع میزان درآمدهای دولت، خاطر نشان کرد: درآمد نفتی به طور واقعی در اقتصاد دنیا بالا نرفته بلکه ارزش دلار سقوط کرده است. با این درآمد نفتی نمی شود کالای بیشتری در جهان خرید، مصرف ارزی بیشتر بوده اما واردات کالا به صورت وزنی بالا نرفته است.

دکتر احمدی‌نژاد در باره اینکه گفته می شود درآمدهای نفتی این دولت بیشترین درآمد در ۱۰۰ سال گذشته بوده است، گفت: اگر اینطوری است من هم می گویم میزان درآمد کارمندان بیشتر از ۲۰۰ سال قبل شده است، اما این مقایسه درست نیست باید دید قدرت خرید چقدر است؟.

رییس‌جمهور اظهار داشت: در اول دولت نهم هر اونس طلا ۲۹۰ دلار بود که ما زرنگی کردیم و چند صد تن خریدیم که هم اکنون هر اونس طلا ۱۳۰۰ دلار است که معنایش کاهش ارزش دلار است.

دکتر احمدی‌نژاد افزود: در جلسه سران اوپک در ۵ سال پیش قیمت نفت ۸۰ دلار بود که پادشاه عربستان سخنرانی کرد وگفت این قیمت معادل قیمت نفت در سال ۱۳۶۰ هجری شمسی است و درست هم می گفت.

رییس جمهور به آمار کارهای عمرانی در دولت نهم ودهم اشاره کرد و تصریح کرد: از سال ۵۷ تا ۸۴ حدود ۶ هزار کیلومتر آزاد راه و بزرگراه ساخته شد، اما در دولت نهم و دهم ۱۵ هزار و ۵۷۰ کیلومتر آزاد راه و بزرگراه ساخته شده که معادل سه برابر است.

دکتر احمدی نژاد اظهار داشت: از سال ۷۶ تا ۸۴ حدود ۱۲۷ هزار مسکن روستایی ساخته شد، اما در این دولت این آمار به یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحد رسید که معادل ۱۳ و نیم برابر است.

رییس جمهور با بیان اینکه برخی چون نمی توانند این آمار را باور کنند آن را نفی می کنند، افزود: میزان ساخت مسکن شهری در همین مدت ۲ میلیون و ۲۰۳ هزار بوده که در دولت نهم و دهم به ۵ میلیون و ۲۶۷ هزار یعنی معادل ۲ و نیم برابر شده است.

دکتر احمدی‌نژاد با بیان اینکه در دولت نهم و دهم معادل کل دولت های قبل ورزشگاه ساخته شده است، خاطر نشان کرد: ساخت استادیوم ورزشی هزینه دارد و الآن شهری وجود ندارد که فاقد سالن ورزشی باشد و در تمام مراکز استان ها نیز استادیوم ورزشی ساخته شده است.

رییس‌جمهور تأکید کرد: هر چقدر تا قبل از دولت نهم سالن ورزشی مدارس ساخته شده است معادل نصف آن در دولت نهم و دهم ساخته شده است.

دکتر احمدی‌نژاد افزود: کارهای زیادی در عمران روستایی صورت گرفته که به عنوان مثال گازرسانی به ۲۲ هزار روستا در هشت سال گذشته است که پیش از آن این رقم ۲ هزار روستا بوده است.

رییس‌جمهور گفت: در بخش نفت و گاز نیز سرمایه گذاری های زیادی صورت گرفته است به طوری که در هشت سال گذشته این رقم به ۱۷۰ میلیارد دلار رسیده که پیش از آن ۴۶ میلیارد دلار بود.

دکتر احمدی‌نژاد تصریح کرد: در دولت نهم و دهم با همکاری وزارت راه، اورژانس، پلیس راه و دیگر نهادهای ذیربط توانستیم تلفات جاده ای را به طور محسوسی کاهش دهیم‌ به طوری که در سال ۸۴ که کل خودروها در کشور شش میلیون عدد بود، ۲۷ هزار و ۸۰۰ کشته تلفات جاده ای داشتیم که این میزان تا سال ۹۱ علیرغم افزایش تعداد خودروها به ۱۸ میلیون و نیز افزایش مسافرت جاده ای، به کمتر از ۱۹ هزار کشته رسید که این سریع ترین کاهش نرخ تلفات جاده ای در جهان محسوب می شود.

رییس جمهور خاطر نشان کرد: اگر قرار بود با همان روند تلفات جاده ای افزایش پیدا کند در سال، ۶۰ هزار کشته تلفات جاده ای بر جای می گذاشت و با اقدامات انجام شده در خصوص تلفات جاده ای اکنون به شاخص آسیا رسیده ایم، اما باید باز هم این رقم کاهش یابد.

دکتر احمدی نژاد به تقویت بیمه همگانی، عمران روستایی و خدمات شهری اشاره کرد و افزود: معادل تمام دولت های قبل در دولت نهم و دهم، کتابخانه ساخته شده است و توجه ویژه ای به توسعه مراکز تفریحی و سدسازی در هشت سال گذشته صورت گرفته است.

رییس‌جمهور گفت: مهار آب در ۲۷ سال قبل از دولت نهم ۲۱ میلیارد متر مکعب بود که در هشت سال گذشته نیز تقریباً به همین میزان به آن اضافه شده است.همچنین در هشت سال گذشته چهار برابر کل دوره های گذشته شبکه آبیاری ساخته شده است و به همین میزان به سطح آبیاری تحت فشار اضافه شده است.

دکتر احمدی نژاد اظهار داشت: در خصوص فاضلاب شهری نیز سرمایه گذاری های زیادی در هشت سال گذشته صورت گرفته است به طوری که در حال حاضر چهار میلیون نفر، معادل ۵۰ درصد جمعیت تهران از شبکه فاضلاب استفاده می کنند و آب های استحصال شده از این راه در حال حاضر دشت ورامین را برای مصارف کشاورزی سیراب می کند.

رییس جمهور از خدمات دیگر دولت های نهم و دهم را ایجاد دولت الکترونیک، تحول در خدمات بانکی و انقلاب در خدمات ارتباطات اعلام کرد.

دکتر احمدی نژاد خاطر نشان کرد: در آغاز دولت نهم ۸ میلیون سیم کارت تلفن همراه وجود داشت که این عدد به ۱۱۳ میلیون رسیده است.همچنین مبلغ سیم کارت تلفن همراه در اغاز دولت نهم ۲ میلیون تومان بود که امروز می توان با ۲۵۰۰ تومان آن را تهیه کرد.

رییس‌جمهور همچنین به ایجاد صندوق مهر امام رضا، بانک قرض الحسنه، سه برابر شدن تعداد خودروها در دست مردم، از رده خارج کردن یک و نیم میلیون خودروی فرسوده و گازسوز کردن خودروها اشاره کرد و گفت: در هر بخشی خدمات این دولت چند برابر است.

دکتر احمدی نژاد افزود: نمی توانید بخشی را معرفی کنید که خدمات این دولت کمتر از دیگران باشد و بخش هایی که خدمات مساوی بوده است بسیار کم داریم، مگر درجاهایی که ضرورتی وجود نداشته است و آقای رحیمی هم اعلام کرد اگر کسی بخشی را معرفی کند که خدمات دولت نهم و دهم چند برابر دولت های قبلی نبوده است به او جایزه می دهیم.

رییس‌جمهور اظهار داشت: این خدمات در سخت ترین شرایط فشاربیرونی و داخلی ارائه شده است، که البته فشار داخلی کمتر از فشارهای بیرونی نبوده است اما من گله نمی کنم.

دکتر احمدی نژاد در ادامه این گفتگو در پاسخ به سوالی در باره مهرورزی به عنوان یکی از شعارهای مهم و محوری دولت، گفت: ما معتقدیم روابط انسانها باید بر اساس محبت شکل بگیرد و نه کینه، چرا که منشاء کینه، زیاده خواهی، غرور و استکبار است و کینه ریشه تمام بدبختی‌های بشر است.

رییس‌جمهور افزود: کامل ترین جامعه، جامعه ای است که روابط مردم بر اساس محبت استوار باشد و محبت بالاتر از عدالت است، عدالت یعنی حق مردم، اما محبت یعنی گذشت از حق خود.‌

دکتر احمدی‌نژاد اظهار داشت: ما می خواهیم جامعه انسانی، ‌اسلامی، ‌ایرانی و ارزش مدار داشته باشیم که روابط آن بر اساس مهرورزی شکل بگیرد.

رییس‌جمهور خاطر نشان کرد: من در آغاز ورود به عرصه احساس کردم که این مهرورزی کمرنگ شده است و کسانی به فکر خود هستند در حالیکه در جامعه فقر وجود دارد، می شنیدم که می گفتند در برنامه توسعه به ناچار باید عده ای له شوند، اما چطور می توانیم این را بپذیریم.‌دولت باید بر اساس مهر و عشق به مردم بنا شود.

رییس جمهور تاکید کرد: اگر دولت به مردم عشق نداشته باشد انگیزه خدمتگزاری نخواهد داشت، دولت باید فراتر از رنگ و فکر و سلیقه ولباس و مذهب به مردم نگاه کند.

دکتر احمدی نژاد ادامه داد: دولت باید همه را دوست داشته باشد، ‌همانطور که پیامبر همه را دوست می داشت و حتی دشمنش را ‌و اگر جلوی دشمن را می گرفت برای این بود که او بیشتر سقوط نکند.

رییس جمهور گفت: البته برخی ها، کینه و خشم را معادل می گیرند در حالیکه این دو باهم متفاوت اند، ‌خشم گاهی برای اجرای عدالت است و این کینه نیست در حالیکه کینه بددلی است.

دکتر احمدی‌نژاد افزود: یکی از معیارهای ما برای انتخاب همکاران خود در دولت مهرورزی بود، کسانی که مردم را ریز می بینند بدرد این دولت نمی خورند البته احترامشان واجب است، اما اعضاء این دولت باید عاشق مردم باشند.

رییس جمهور خاطر نشان کرد: گاهی عده ای می گویند ما به دلیل انتقاد از دولت، از دولت اخراج شدیم که این واقعیت ندارد، ما برنامه ای داشتیم که باید فرد توانایی اجرای ان را داشته باشد و اگر نداشت کنار می رود و احترامش هم محفوظ اشت.

دکتر احمدی نژاد با اشاره به اینکه رسیدگی به ایثارگران، محرومان و حتی زندانیان نشانه محبت است، افزود: در سفرهای استانی به حدود ۲۰ هزار زندانی معسر کمک کردیم تا آزاد شوند.

رییس‌جمهور با بیان اینکه مهرورزی یعنی این که دولت مال مردم و مردم مال دولت است، گفت: یادم نمی آید بد کسی را خواسته باشم حتی بد دشمنان خود را.دوست داریم دشمنان خدا، بشریت و عدالت، هدایت شوند و یا نباشند، اما تا کنون بد دشمنان خودم را نخواسته ام.

دکتر احمدی نژاد با اشاره به اهمیت احترام به انسان ها اضافه کرد: بالاترین حد احترام به آزادی در این دولت بود و هیچ کس پیدا نمی شود برای انتقاد به این دولت کوچکترین نگرانی داشته باشد و کسی نیست که به خاطر انتقاد به دولت، تنبیه و تعقیب شده باشد.

رییس جمهور با تأکید بر اینکه به بالاترین حد آزادی احترام گذاشتیم، خاطر نشان کرد: بعضاً این موضوع به سمت توهین و افترا منحرف شد که آنها را هم تحمل کردیم تا این آزادی محفوظ شود.

دکتر احمدی نژاد با بیان اینکه اگرآزادی نباشد انسان بی معناست، افزود: مهربانی یعنی اینکه در تصمیم گیری ها و سیاست گذاری ها، خود را جای مردم بگذاریم.با افتخار اعلام می کنم دولت هیچ سندی را علیه حقوق ملت امضا نکرده است. در برنامه ریزی ها، خود را به جای مردم گذاشته ایم و نمونه آن هدفمندی یارانه هاست.

رییس‌جمهور با اشاره به اینکه این موضوع قبلاً ریاضت اقتصادی بود و می خواستند یارانه ها را حذف کنند، گفت: ما گفتیم که یارانه ها حذف نمی شود و ریاضت نمی شود و چرا طبقات پایین که قبلاً تبعیض ها را تحمل کردند هم اکنون نیز باید فشارها را تحمل کنند.

دکتر احمدی‌نژاد با تأکید بر اینکه طرح های ما باید پذیرش اجتماعی داشته باشد و مردم آنها را بپذیرند، افزود: به همین علت ما برای اجرای هدفمندی یارانه ها، جبرانی گذاشتیم و بر سر این مسئله مخالفت شد و به ما فشار آوردند و یکی از فشارهای سنگین به ما این است که به مردم پول دادیم.

رییس‌جمهور اظهار داشت: دولت در همه تصمیمات، خود را به جای مردم می گذارد که این تصمیمات در زندگی مردم چه آثاری دارد و اگر آثار منفی داشته باشد، نباید این تصمیمات اتخاذ شود.ما نیامدیم مردم را له کنیم بلکه به کمک مردم آمدیم و سطح زندگی مردم بالاتر برود.

وی با بیان اینکه دولت در قانون اساسی این سوگند را خورده که از حقوق ملت دفاع کند، تصریح کرد: ما تا آنجا که توان داشتیم، سعی کردیم از حقوق مردم دفاع کنیم؛ البته این ادعا را نداریم که تماما چنین شد. ممکن است کسی در لایه‌ای تصمیم اشتباه بگیرد، اما نیت هیچ کس در کابینه این نبود.

دکتر احمدی نژاد با اشاره به اینکه تعداد روزنامه های مخالف دولت، چند برابر طرفدار دولت است؟ خاطر نشان کرد: ما هیچ وقت تلاش نکردیم روزنامه طرفدار دولت راه بیندازیم، اما این کار را نکردیم و خوب است بدانید، روزنامه های مخالف دولت بیشترین کمک را می‌گیرند.

رییس جمهور اظهار داشت: موقعی مسافرت خارج از کشور بودیم، روزنامه‌ای را بستند. من برگشتم، در دولت، وزیر را توبیخ کردم که تو به چه حقی رای دادی؟ حالا وزیر یک نفر از هیات هفت نفری است. یک روزنامه انتقاد کرده، شعری گفته، کاریکاتوری کشیده یا طنزی برای یک نفر گفته است، چرا آن را بستید؟

دکتر احمدی‌نژاد گفت: مطلب آن روزنامه مخالف من بود و برای من این کار را کرده بود. البته بهانه تعطیلی‌اش من بودم. در صورتی که چیزی گفته بود، که به آن دلیل نمی‌شد آن روزنامه را بست. بعد گفتند به نام احمدی‌نژاد، تمامش کنیم. من واقعا مخالف بستن آن روزنامه بودم. علتش هم این است که بدون محبت مسایل کشور و جامعه بشری حل نمی شود.

رییس‌جمهور با اشاره به اینکه بعضی وقتی راجع به امام زمان (عج) صحبت می کنند، حرف صهیونیست ها را می‌زنند، می گویند امام زمان (عج) می‌آید، با شمشیر گردن می‌زند، خون از رکاب اسبش می چکد، تصریح کرد: امام زمان(عج) با محبت دنیا را فتح می کند، مگر پیامبر اسلام(ص) با شمشیر دنیا را گرفت؟ پیامبر اکرم(ص) دنیا را با مهربانی و اندیشه فتح کرد.

دکتر احمدی‌نژاد گفت: ما به خاطر مهربانی از ایرانیان خارج کشور حمایت مطلق حقوقی و سیاسی کردیم؛ طرح آتیه مهر و طرح های گوناگون در همین زمینه به همین خاطر طراحی شد.

رییس‌جمهور تصویب قانون کاهش ساعت کار پرستاران و ۹ ماهه شدن مرخصی زایمان برای بانوان را از جمله دیگر طرح ها خواند و گفت: ما همه را دوست داریم چرا که معتقدیم معتقدیم انسان ربات نیست بلکه به معنای واقعی انسان است.

دکتر احمدی نژاد با بیان اینکه تنها دولتی هستیم که به راحتی در همه اجتماعات مردم بدون هیچ دغدغه‌ای حاضر می شویم، خاطر نشان کرد: همه را دوست داریم، نمی‌توانیم ملت را دوست نداشته باشیم. فکر می‌کنم دوباره این فرهنگ در کشور ما احیا شده است.

رییس‌جمهور با اشاره به اینکه انسانیت در گرو همبستگی است، بویژه این انسجام و همبستگی بین دولت و ملت بسیار مهم است، گفت: من فکر می‌کنم فرهنگ مهرورزی در کشور دوباره احیا شده و خانواده، همسایه، ‌اهالی محل مسایل خود را حل می کنند.

دکتر احمدی نژاد با بیان اینکه اگر بی اعتمادی بین دولت و ملت پیش بیاید خطرناک است و خیلی ها را مأیوس می کند، اظهار داشت: من فکر می کنم تا حدود زیادی مهرورزی در دولت نهادینه شده است.

رییس جمهور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا پیشرفت همه جانبه در ایران محقق شده و ایران ۹۲ نسبت به گذشته اعتلا یافته است؟ گفت: فکر می کنم ایران اسلامی هم به لحاظ کیفی و هم به لحاظ کمی پیشرفت های زیادی کرده است. اگر در بین مردم بروید می بینید که امید، خودباوری،‌ غرور ملی، افتخار به ایرانی بودن، پیگیری امر عدالت و تحولات جهانی به رغم تبلیغات سیاهی که شده بسیار افزایش یافته است.

دکتر احمدی‌نژاد با اشاره به اینکه اوایل کار دولت بسیار اظهار می‌کردند که این دولت می‌خواهند کشور را به صورت امدادی و فقیرپروری اداره کنند، افزود: ما نمی‌گوییم همه تصمیم‌هایی که گرفتیم به طور قطعی تصمیمات درستی بوده است؛ زیرا بسیاری نابسامانی‌ها و فقرها به خاطر همین تصمیمات بوده که بخش وسیعی از مردم در مورد مسایل اقتصادی ضعیف شدند و ما باید درصدد جبران برآییم.

رییس‌جمهور با بیان اینکه عدالت ما فقط عدالت توزیعی نیست، گفت: ما عدالت توزیعی داشته‌ایم اما فقط آن را دنبال نکرده‌ایم بلکه معتقد به عدالت در حین پیشرفت، ‌افزایش تولید، رفاه و درآمد سرانه بوده‌ایم.

دکتر احمدی نژاد با بیان اینکه پیشرفت‌هایی که در کشور در همه عرصه ها شده و چند برابر دوره‌های گذشته کار صورت گرفته، بیان داشت: اقتصاد کشور ما از رده ۲۲ جهانی به رده ۱۷ رسیده است و تراز و جایگاه ایران در دنیا بالاتر رفته، الآن هر جای جهان که بروید اسم ایران و عشق به ایران را می بینید.

رییس‌جمهور با اشاره به اینکه تولید در کشور ما در این مدت، بالاترین نرخ رشد را در طول تاریخ داشته است، افزود: به رغم همه حرف‌های منفی، علیرغم رکود و تحریم جهانی، فشارهای داخلی، شما می‌دانید یک ماجرای بانکی پیدا شد، سرمایه‌ها به سمت سکه و ارز رفت.

دکتر احمدی‌نژاد با بیان اینکه در تولید کالاهای اساسی رشد خوبی داشتیم، خاطر نشان کرد: تولید فولاد از۹.۷ میلیون تن در سال ۸۴ اکنون به ۲۴ میلیون تن رسیده است، این رقم واقعی و کارخانه‌ها را یکی پس از دیگر به افتتاح و بهره‌برداری رسید.

رییس جمهور گفت: رتبه جمهوری اسلامی ایران در تولید فولاد از ۲۲ به ۱۵ رسیده است و این در شرایطی است که بسیاری از کشورهای جهان روی فولاد سرمایه گذاری می‌کنند.

دکتر احمدی نژاد اظهار داشت: ظرفیت تولید سیمان کشور در ابتدای سال ۸۴ رقمی معادل ۳۳ میلیون تن بود و این رقم الآن به بیش از ۸۰ میلیون تن رسیده است که کارخانه آن و میزان تولید آن مشخص است و این نشان می دهد که پیشرفت داشته‌ایم.

رییس‌جمهور افزود: ما سال گذشته ۱۲ میلیون تن سیمان صادر کردیم در حالی که در سال های ۸۴ و ۸۵ برای مصارف عمرانی سیمان وارد می کردیم.

دکتر احمدی‌نژاد تصریح کرد: در تولید کاشی و سرامیک هم رشد خوبی داشته ایم، میزان تولید کاشی و سرامیک از ۱۷۶ میلیون تن در سال ۸۴ به ۳۸۰ میلیون تن یعنی دو برابر آن رسیده است.

رییس‌جمهور ادامه داد: از سال ۵۷ تا سال ۸۳، رقمی معادل ۲۱ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری صنعتی انجام شد در حالی که از سال ۸۴ تا کنون این رقم به ۱۱۵ هزار میلیارد تومان رسیده است.

دکتر احمدی‌نژاد گفت: در ۲۷ سال ۵۵ هزار پروانه بهره برداری صادر شد در حالی که طی هشت سال همین تعداد پروانه بهره برداری صادر شد.

رییس جمهور افزود: تولید خودرو از ۹۶۰ هزار دستگاه در ابتدای سال ۸۴ به دو میلیون دستگاه در حال حاضر رسید.

دکتر احمدی نژاد خاطر نشان کرد: در صنعت پتروشیمی ظرفیت تولید در ابتدای سال ۸۴ رقمی معادل ۱۸.۲ میلیون تن بود که این عدد اکنون به بیش از ۵۸ میلیون تن رسیده است، ضمن اینکه تولید هم ۱۷ میلیون تن اضافه شده و ظرفیت پتروشیمی در حال حاضر بیش از ۵۷ میلیون تن است.

رییس‌جمهور با بیان اینکه در تولید محصولات کشاورزی و صادرات محصولات غیر نفتی هم جهش داشته ایم، اضافه کرد: صنایع تبدیلی کشاورزی ۶.۸ میلیون تن در سال بود که ۲۴.۵ میلیون تن به آن اضافه شده است.

دکتر احمدی نژاد در ادامه گفتگوی زنده تلویزیونی از شبکه یک سیما، به علم و فناوری اشاره کرد و اظهار داشت: تعداد دانشجویان کل دو برابر، دانشجویان دکتری سه برابر و دانشجویان فوق لیسانس پنج برابر شد.

رییس جمهور با اشاره به تعداد مقالات گفت: از پنج هزار در سال، به ۲۵ هزار مقاله رسیده است که این نشان می‌دهد ما در مسیر اعتلای کشور حرکت می‌کنیم.

دکتر احمدی نژاد با بیان اینکه فضایی و در نانو تکنولوژی و بیوتکنولوژی جزء رده های بالای دنیا هستیم، شدیم، گفت: آیا این اعتلای کشور نیست؟

دکتر احمدی نژاد افزود: رتبه علمی ما در دنیا از ۳۲ به ۲۰ رسیده و سرعت رشد علمی ۱۱ برابر سرعت رشد جهان شده است.

رییس جمهور با اشاره به فعالیت ها در زمینه ورزش خاطر نشان کرد: در المپیک، بازیهای آسیایی، جام جهانی، و والیبال که اکنون به لیگ جهانی رفته است و در همه رشته های ورزشی جوانان ما احساس می‌کنند که می‌توانند مدال المپیک را بگیرند، که این یک اعتلاست.

دکتر احمدی نژاد ادامه داد: در زمینه فرهنگ در۲۷ سال، ۶۵ هزار عنوان کتاب چاپ شد که در این دولت بیش از ۳۶۵ هزار عنوان کتاب چاپ شده است.

رییس جمهور گفت: امید، آگاهی، همبستگی ملی، خودباوری، احساس اعتماد به نفس ملی در بالاترین حد خود قرار دارد که این یک اعتلاست.

دکتر احمدی نژاد اصلاحات ساختاری براساس سیاست های کلی اصل ۴۴ را یکی دیگر از اقدامات بیان کرد و تصریح کرد: قبل از این دولت دو هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان واگذاری شد که در این دولت به۱۱۹ هزار میلیارد تومان رسید که بخشی از آن سهام عدالت است و اکثر آن در بورس قرار دارد.

رییس جمهور خاطر نشان کرد: بورس ایران نیز موفق ترین بورس دنیاست که علامت زنده بودن اقتصاد است .

دکتر احمدی نژاد به سرمایه گذاری خارجی اشاره کرد و افزود: به رغم همه تحریم ها، فشارها و حرف ها از سال ۵۷ تا ۸۴ مجموعا ۱۲ میلیارد و ۹۲۰ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی به ایران آمده است.

رییس جمهور گفت: در این هشت سال ۲۵ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی به ایران آمده است که این غیر از فاینانس ها است. اینها سرمایه گذاریهای مستقیم خارجی است، سرمایه گذاران مشارکت و یا به طور مستقیم سرمایه گذاری کرده اند و به کشور پول آورده اند.

دکتر احمدی‌نژاد گفت: ساخت پتروشیمی، ساخت کارخانه دستمال کاغذی از جمله آن است که هفته گذشته حدود ۲۰۰ میلیون یورو برای سرمایه گذاری آوردیم.

رییس جمهور با اشاره به اینکه مجموعه ذخایر ارزی کشور در تاریخ ایران بی نظیر است، ادامه داد: مجموعه ذخایر ارزی با طلا به بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار می رسد و منابع صندوق توسعه ملی بالای ۵۰ میلیارد دلار است.

دکتر احمدی نژاد افزود: هرچند بانک مرکزی را تحریم کردند که موقتی است و فشار وارد می آورند اما ذخایر ارزی کشور بسیار غنی است.

رییس‌جمهور گفت: برای اولین بار در این دولت ۲۰ درصد درآمد نفتی را کنار گذاشتیم در حالی که در دولت های قبلی به طور کامل و ۱۰۰ درصد هزینه می شد.

دکتر احمدی‌نژاد افزود: البته در اوایل دولت ما حساب ذخیره ارزی وجود داشت که منابع آن در قالب بودجه می آمد و اگر مازادی داشت ذخیره می شد. حساب ذخیره ارزی نداریم و به صندوق توسعه ملی تبدیل شده و ۱۳ تا ۱۴ میلیارد دلار تسهیلات داده شده است.

رییس‌جمهور افزود: مجموع بدهی ها و تعهدات خارجی کشور در اوایل دولت ما ۴۱ میلیارد و ۸۵۳ میلیون دلار بود که هم اکنون به ۱۴ میلیارد و ۳۷۴ میلیون دلار رسیده است و ۲۷ تا ۲۸ میلیون دلار دولت از تعهدات خارجی را پرداخت کرده است.

دکتر احمدی‌نژاد گفت: بدهی های دولتی از سال ۱۳۵۷ جمع شده بود و شرکت های دولتی که اوراق مشارکت منتشر می کردند اما نمی توانستند پرداخت کنند هم به بدهی های دولتی افزوده می شد و شرکت های بزرگ دولتی مانند بازرگانی دولتی که برای تأمین مواد اولیه وام می گرفت و نمی توانست پرداخت کند، این وام ها به بدهی دولت اضافه می شد.

رییس‌جمهور افزود: نخستین بار از ظرفیت قانون پولی و بانکی کشور استفاده و همه این بدهی ها را یک بار برای همیشه تسویه کردیم.

وی در ادامه گفت و گوی تلویزیونی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی ها معتقدند دولت کار حسابداری کرده و فقط ترازها را بالا و پایین کرده است و عملا پولی بابت بدهی جی. تی. سی و یا سازمان هدفمندی یارانه پرداخت نکرده است و این بدهی ها سر جای خود هستند،گفت: این ایرادی که دوستان می گیرند اولا به قانون است،چون این موضوع عین قانون است و قانون می گوید اگر بر اثر افزایش قیمت ارز، مابه التفاوتی ایجاد شد از این مابه التفاوت ابتدا بدهی های دولت صاف شود و مازاد آن به خزانه واریز شود.

دکتر احمدی‌نژاد خاطر نشان کرد: تعجب من از این است که دو دولت قبلی از این استفاده کردند و پول را برداشت کردند و به بانک ها دادند که یک بار در سالهای ۷۳ -۷۴ و ۸۰-۸۱ این اتفاق افتاده است و وقتی قیمت ارز افزایش پیدا کرد ذخایر بانک مرکزی را ضربدر مابه التفاوت کردند و این پول را گرفته اند و اعلام کردند که بدهی بانکها صفر شده است.

رییس‌جمهور با بیان اینکه این عین قانون است،اظهارداشت: بند «ب» نیز می گوید اگر تفاوت قیمتی ایجاد شد صرف بدهی های دولت به بانک مرکزی می شود و مازاد آن به خزانه می رود. مخالفت این دوستان اولا با قانون است، ثانیا این مخالفت ها برای ما عادی شده است و ما هر کاری می کنیم آنها مخالفت می کنند.

دکتر احمدی‌نژاد گفت: با هدفمندی، مسکن مهر و قرض الحسنه که بین ۳ میلیون تا ۵ میلیون وام می دهیم تا مشکل مردم حل شود؛ حتی با این نیز مخالفت می شود که چرا باید مخالفت شود، از آن طرف می گویند معوقات ۱۰۰ و یا ۵۰۰ میلیاردی پنج سال به تعویق بیافتد که در نهایت ما نفهمیدم که منطق اقتصادی یا دینی این موضوع چیست.

رییس‌جمهور افزود: با کدام کار دولت موافقت شده است؛ بالاترین اجرای اصل ۴۴ را ما داشتیم اما با همین نیز مخالفت می کنند و می گویند سیاست های دولت غلط بوده است، می گوییم کدام سیاست غلط بوده است مشخصا آن را بگویید و یا کدام کار دولت باعث شده است که تورم بالا برود و یا کجای هدفمندی مشکل داشته است.

دکتر احمدی‌نژاد تصریح کرد: گفته اند این دولت بدهکارترین دولت تاریخ است در حالی اکنون دولت هیچ بدهی به بانک مرکزی ندارد و صاف شده است و حتی ما بدهی های سال ۵۷ را نیز تسویه کردیم یعنی این بدهی ها اکثرشان مال دولتهای قبل است و این دولت نسبت به دولت های قبل کمترین بدهی را دارد.

رییس‌جمهور همچنین درباره بدهی های بانک مسکن به بانک مرکزی گفت: بانک مسکن بدهی مردم است و مردم وام گرفته اند و اقساط خود را به بانک پس می دهند و این خط اعتباری است.

دکتر احمدی‌نژاد افزود: البته تسعیر معنای دیگری دارد؛ یعنی شما یک ارزی دارید که ۱۰۰۰ تومان بوده و اکنون ۲۰۰۰ تومان شده است، این مابه التفاوت به کجا باید واریز شود،معلوم است باید به خزانه واریز شود اما طبق قانون قبل از اینکه به خزانه واریز شود باید بدهی ها را صاف کرد.

رییس‌جمهور اظهارداشت: تمام دولت های قبل از این مابه التفاوت استفاده کردند و بقیه آن را به خزانه واریز کردند و سالهای گذشته نیز که مابه التفاوت کم بود هر سال بانک مرکزی این مابه التفاوت را به خزانه واریز می کرد و این قانون است.اما عده ای می گویند این تورم زاست، چطور این کار تورم زا می شود.

دکتر احمدی‌نژاد گفت: برخی ها تعریف نقدینگی را نمی دانند، این ذخایر بانک مرکزی است و هر کدام اینها را فروخت،ریال آن را جمع می کند و این ضد تورم است.یعنی بانک مرکزی اگر الان دلارهایش را ۱۲۲۶ بفروشد بیشتر تورم را مهار می کند یا ۲۵۰۰ بفروشد؛ معلوم است که ۲۵۰۰ ریال بیشتری جمع می کندو این به آن معنی است که ما با دلار ۲۵۰۰، ریال ذخیره کردیم و این عملا ضد تورم است. در این باره هم می گویند این کار غیر قانونی است، پس کدام قانون است.

رییس‌جمهور با اشاره به این گفته که این کار را تورم زا می خوانند، تاکید کرد: مجلس تصویب کرده است که از اول سال ۹۲ ارز بانک مرکزی، مبادله ای است.

دکتر احمدی‌نژاد گفت: تازه ما از قانون بودجه سال گذشته استفاده کردیم و در این چند ماه مقداری کالا با دلار ۱۲۲۶ وارد کردیم تا بازار کالای اساسی را تنظیم کنیم.

رییس جمهور با بیان اینکه الان در کشور چین پول داریم و قرار است فاینانس کنند، تصریح کرد: تمام حق عضویت هایی که دولت باید در طول سال برای مجامع بین المللی بدهد، پول آن را هم قبول کردیم.

دکتر احمدی‌نژاد گفت: این به نفع دولتی بعدی است و هزینه دولت بعدی پایین آمده است و با این ارز ۱۲۲۶، چهار هزار میلیارد تومان کالا ذخیره کردیم.

رییس جمهور با اشاره به اینکه برخی حرف هایی می زنند که فقط مخالفت است، افزود: تعجب می کنیم؛ وقتی قانون اجرا می شود، می گویند چرا اجرا کردید.بالاخره طبق قانون، مجمع عمومی بانک مرکزی تمام بدهی های تاریخ دولت را صفر کرده است و این افتخاری برای دولت است؛ دولتی را تحویل می دهیم که هیچ بدهی ندارد.

دکتراحمدی نژاد در ادامه گفتگوی زنده تلویزیونی با بیان اینکه شرکت های آب و فاضلاب، شرکت نفت، شرکت پالایش به هدفمندی بدهکارند، گفت: آنها به دنبال این هستند که درآمد کسب کنند و در طرح ها سرمایه گذاری کنند و این یک تمایل بخشی است و همیشه وجود داشته است.این شرکت ها به صندوق هدفمندی بدهکارند و این حالت طبیعی است یک صندوقی وجود دارد و می تواند بدهکار و طلبکار باشد مهم این است که ترازش مثبت است.

رییس‌جمهور با بیان اینکه بدهی خارجی دولت کاهش یافته است، تصریح کرد: دولتی را تحویل می دهیم بدون بدهی حالا بعضی می گویند کشور تحریم بوده اما به هر شکل تعهدات خارجی کاهش یافته و این به نفع کشور است و حداقل ارز هزینه شده و البته از ابتدای کار دولت روند کاهشی وجود داشته است. از سال ۸۴ تاکنون این روند بوده در این دولت،تعهدات خارجی افزایش نیافته و مقداری که تعهد داریم باید بدهیم تا کشور بد حساب نشود و این هم هدیه به دولت های بعدی است.

دکتر احمدی‌نژاد در پاسخ به پرسش مجری برنامه که پرسید شما در رقابت های انتخاباتی سال ۸۴ اظهار کردید که حلقه بسته مدیریت کشور را می گشایید، گفت: تاحد زیادی این اتفاق در این دولت رخ داد و دولت همواره در میان مردم بود و درها باز شد.

رییس‌جمهور تاکید کرد: این دولت بالاخره نسل جدیدی از مدیران را به جامعه معرفی کرد که هم از نظر دانش و تحصیلات بالاتر بودند و هم جوانتر، کسانی بودند که اگر۱۰۰ سال با روال قبلی پیش می رفتیم کسی آنها را دعوت به کار نمی کرد،اما در عمل نیز این افراد موفق تر بودند.

دکتر احمدی‌نژاد گفت: این گروه از مدیران جز به مردم وامدار کسی نبودند و عاشق مردم بودند آیا الان میان دولت ومردم فاصله ای است. این همه بحران اقتصادی، فشارها و تحریم بود ایا شما دیدید حرکتی علیه دولت اتفاق بیفتد مردم در فشار هستند و من این را می دانم و ما قبلا داشتیم اعتراضات شدید را ؛ اما در این دوره مردم دولت را از خودشان می دیدند و می بینند که دولت همه توانش را به کار گرفته و در تلاش است، پس مشکل وجود دارد، اما مردم و دولت با هم هستند و دولت همه جای کشور وجود دارد.

رییس‌جمهور اظهار داشت: بالاترین حد اعتماد به دولت وجود دارد نه اینکه انتقاد نیست، حتی شاید عده ای از بنده خوششان نیاید اما اعتماد وجود دارد و یک نشانه اش این است که ۴۰ میلیون نفر در انتخابات ۸۸ و ۳۶ میلیون نفر در انتخابات اخیر شرکت کرده اند.

دکتر احمدی‌نژاد تاکید کرد: این میزان بالاترین حد مشارکت است آن هم در تراز جهانی و آمار واقعی، عددسازی ها را در دنیا نمی گوییم این دولت ۱۰۷ سفر استانی داشته و خود من به بیش از ۴۰۰ شهر سفر کرده ام علاوه بر این ۱۰۷ سفر ؛ ۲۰۰ سفر جداگانه به استانها داشته ام و در کنار مردم حرف آنها را شنیده ایم.

رییس‌جمهور گفت: دولت جلسات عمومی دارد، نشست ها، کنفرانسها وهمایش ها است اما علاوه براینها تا کنون رییس جمهور، وزرا و معاونان ۹۲۶ هزار و ۷۷۵ دیدار فرد به فرد داشته اند این اتفاق یک رکورد جهانی وتاریخی است. ما ملاقات کرده ایم، نشسته ایم و پاسخ داده ایم، نمی گویم مشکلات را حل کرده ایم،اما حرف مردم شنیده شده و این علاوه بر ملاقات های عمومی است که وزرا و ما رفتیم.

دکتر احمدی‌نژاد گفت: در دولت های نهم و دهم فاصله ای بین دولت و مردم نبوده است.

رییس‌جمهور تاکید کرد: در این دو دوره امیدی در میان جوان ها ایجاد شد تا بتوانند به جایگاه ها و مسئولیت های بالاتر راه پیدا کنند و ببینند این امر میسر است.

دکتر احمدی‌نژاد گفت: در این دوره کسانی را شناختیم و راه را برای آنان با پشتیبانی باز کردیم تا در مسئولیت های مختلف ایفای نقش کنند. دولت های نهم و دهم به میان مردم برگشت و در پی تحقق مطالبات مردم بود و در این مسیر ایستاد.

رییس‌جمهور با بیان اینکه تاریخ ثبت خواهد کرد که دولت نهم و دهم هیچ تصمیمی علیه ملت نگرفته است، اظهارداشت: همه تصمیم ها را به مردم با افتخار اعلام کرده و می کنیم و حتی جایی که از همکاران در دولت نیز تقدیر شد، به مردم اعلام کردیم.

دکتر احمدی‌نژاد در ادامه گفتگوی زنده تلویزیونی با اشاره به سیاست خارجی دولت نهم و دهم گفت: سیاست خارجی ما بر همان اساس سه گانه عزت، حکمت و مصلحت در عرصه جهانی اثر گذاربوده و ایران همه جا حضور داشت.

رییس‌جمهور تاکید کرد: تقریبا همه قوانین پایه کشور در این دولت، لایحه اش داده و تصویب شد.

دکتر احمدی‌نژاد تاکید کرد: برخی، عملکردها را با آرزوهای خود مقایسه می کنند که این اشتباه است و هیچ دولتی نگفته است همه مسائل را حل می کنم، باید عملکرد دولت با واقعیت موجود و عملکرد دولتهای گذشته مقایسه شود.

رییس جمهور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ۳۸درصد افزایش هدفمندی از چه زمانی اعمال می شود، گفت: ‌این موضوع می ماند برای دولت بعد، چون مقدمه می خواهد اما در هر حال به نظر من این مصوبه با این ترتیبی که مجلس تصویب کرده قابل اجرا نیست که حالا باید دولت بعد تصمیم بگیرد چه کار خواهد کرد.

دکتر احمدی‌نژاد گفت: ما کشور را در شرایط سختی اداره کردیم و آمادگی اداره کشور را با شرایط سخت تر هم داشتیم.

رییس‌جمهور با اشاره به اینکه ابعاد تحرکات دشمن را نمی توانیم بازگو کنیم، خاطر نشان کرد: اما کافی است بدانیم آنها معتقد بودند با تحریم نظام اقتصادی، ما منهدم خواهیم شد اما در نهایت تورم بالا رفت و رشد اقتصادی کاهش یافت.

دکتر احمدی‌نژاد با بیان اینکه حتی ادعای صندوق بین المللی پول مبنی بر منفی شدن نرخ رشد اقتصاد ایران نیز اشتباه بود، تصریح کرد: امروز در ایران تولید، تجارت و دیگر فعالیت های اقتصادی در جریان قرار دارد و بازار رونق دارد.

رییس‌جمهور خاطر نشان کرد: اکنون شاهدیم که هدفی که دشمن از تحریم ها دنبال می‌کرد به نتیجه نرسید و آنها شکست خوردند و این موفقیت ملت ایران است.

دکتر احمدی‌نژاد افزود: ما معتقدیم در شرایط سخت تر هم می شود کشور را اداره کرد البته این حرف به معنای آن نیست که برویم و مشکل بخریم اما به هر حال ما خود را برای شرایط سخت تری نیز آماده کرده بودیم.

رییس جمهور در پایان این گفتگوی زنده تلویزیونی از مردم تشکر کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 + سیزده =