استاندار خواستار شد: صدور مجوز کولبری در مرزهای خراسان جنوبی

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از خبرگزاری فارس از بیرجند، جواد قناعت، شنبه شب ۲۱ آبان در ششمین جلسه شورای ساماندهی مبادلات مرزی و کارگروه توسعه صادرات خراسان جنوبی که در محل منطقه ویژه اقتصادی بیرجند و با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیر کشور برگزار شد، اظهار کرد: صدور این مجوز برای مرزهای استان باعث تثبیت امنیت و جمعیت می‌شود که علیرغم پیگیری‌های مختلف هنوز به نتیجه‌ای نرسیده در حالی که تنها نیاز است در آیین نامه کولبری نام خراسان جنوبی اضافه شود.

وی با بیان اینکه یکی از دغدغه‌های دولت فرصت‌های سرمایه گذاری است، بیان کرد: تعداد ۱۳۷ فرصت سرمایه گذاری در خراسان جنوبی احصا شده و در سایت مرکز خدمات سرمایه گذاری استان بارگذاری شده است؛ خراسان جنوبی از این حیث رتبه سوم کشور را بعد استان‌های فارس و البرز کسب کرده است.

استاندار با اشاره به اینکه تجارت خارجی استان با وجود مشکلات و کمبودها نسبت به گذشته فعال‌تر شده، یادآور شد: با همه این ها نسبت به نقطه ایده‌آل و نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم.

قناعت به نشست‌های مختلف با تجار افغان برای رونق صادرات و بازگشایی مجدد درب مشترک صادرات منطقه ویژه اقتصادی اشاره کرد و گفت: مجور گمرک تخصصی برای واردات ماشین آلات معدنی برای بازارچه ماهیرود گرفته شده است.

وی همچنین از راه‌اندازی دستگاه ایکس‌ری در بازارچه ماهیرود استان در دهه فجر امسال خبر داد و گفت: دیدار با سفیرهای گرجستان، قرقیزستان، تاجیکستان ، ترکمنستان و ارمنستان برای توسعه روابط اقتصادی صورت گرفته و هفته آینده هم شاهد سفر سفیر قرقیزستان به خراسان جنوبی خواهیم بود.

استاندار خراسان جنوبی بر تخصیص کامل پنج میلیون یورو اعتبارات ساخت محور ماهیرود – فراه تأکید کرد و گفت: مفاد نامه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ رئیس جمهور در خصوص هماهنگی و برنامه‌ریزی در امور ایران و افغانستان و ورود و خروج ساخت کالاهای کشور ایران و افغانستان به میزان حداکثر ۴۰۰ دلار در هفته برای هر خانوار مرزی به صورت خرده فروشی هنوز اجرایی نشده است.

قناعت با انتقاد از نبود کنسولگری افغانستان در بیرجند و کنسولگری ایران در استان فراه، عنوان کرد: محدودیت‌ هایی در واردات محصولات کشاورزی توسط حفظ نباتات از کشور افغانستان داریم که مشکلات ما در زمینه واردات کالا از افغانستان را دوچندان می‌کند.

وی خواستار اصلاح دستورالعمل اجرایی بند”الف” تبصره ۱۸ قانون بودجه سال جاری شد و گفت: با این اصلاح این دستورالعمل واحدهای تولیدی مستقر در منطقه ویژه اقتصادی هم می‌توانند از این تسهیلات بهره‌مند شوند.

استاندار خراسان جنوبی با تأکید بر ضرورت اصلاح و بازنگری قانون ساماندهی مبادلات مرزی مصوب مهرماه ۱۳۸۴، عنوان کرد: پرداخت سود حاصل از عواید سوخت مرزنشینی باید برای استان‌های مرزی مجدد برقرار شود و اگر ما به دنبال تثبیت امنیت و جمعیت مرزنشینان هستیم این موضوع یکی از راهکارهای مؤثر در تثبیت جمعیت بوده و نیاز است شعاع مرزنشینی در خراسان جنوبی از ۲۰ کیلومتر به ۵۰ کیلومتر افزایش یابد تا جمعیت بیشتری از عواید سوخت مرزنشینی بهره‌مند شوند.

ضرورت تخصیص اعتبارات ملی برای ارتقای زیرساخت‌های بازارچه و گمرکات استان

جواد اشرفی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی نیز گفت: با توجه به اینکه در گمرکات خراسان جنوبی به کل کشور خدمات ارائه می‌دهیم، لازم است برای ارتقای زیرساخت‌های بازارچه و گمرکات استان اعتبارات ملی اختصاص یابد.

وی با بیان اینکه از مجموع ۹۳ درصد صادرات استان به کشور افغانستان، ۸۰ درصد از محل ماده ۱۱۶ است یعنی کالاهای احضار شده از سایر گمرکات کشور و صادره از خراسان جنوبی است، بیان کرد: در شرایط فعلی برای ایجاد و ارتقاء زیرساخت‌ ها در بازارچه‌ و پایانه مرزی ماهیرود استان از اعتبارات استانی هزینه می شود .

معاون اقتصادی استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه وقتی به کل کشور در بازارچه و گمرکات خراسان جنوبی خدمات ارائه می‌دهیم باید برای ارتقاء زیرساخت‌ها نیز اعتبارات ملی اختصاص یابد چراکه اعتبارات استانی محدود است، خاطرنشان کرد: برای تکمیل جاده بازارچه مرزی ماهیرود اعتبار ملی اختصاص یافته که جای قدردانی دارد.

انتهای پیام/۳۶۳۵


لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 1 =