اعتبار ۶۹۰ میلیاردی برای رونق کسب و کار خراسان‌جنوبی

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از خبرگزاری فارس از بیرجند، مرتضی ذاکریان، مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی امروز در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان اظهار کرد: با توجه به اقداماتی که تیم اقتصادی دولت انجام می دهد، روند شتاب تورمی کشور نزولی شده است. 

وی با اشاره به اینکه پیش بینی پذیر بودن اقتصاد در حد زیادی حداقل در کوتاه مدت محقق شده است، تصریح کرد: از سایر موضوعاتی که در کلان اقتصاد ایران اتفاق افتاده و تأثیر آن در اقتصاد داخل ایران وجود دارد می توان به برگشت دلارهای بلوکه شده و مراودات تجاری اشاره داشت. 

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی ادامه داد: یکی از مراودات تجاری این بوده که ایران عضو گروه شانگهای شده و کشور های عضو این معاهده قسمت اعظمی از اقتصاد دنیا را برعهده دارند و اگر اینها حول محور منافع اقتصادی خودشان متمرکز شوند می تواند در برابر آمریکا که یکه تازی می کند تا حد زیادی مانع ایجاد کند.  

ذاکریان با اشاره به اینکه اتفاق دیگری که در چند ماهه گذشته افتاد، بحث بریکس و بریکس پلاس بوده است، بیان داشت: از اول ژانویه قرار شد عضویت ایران در بریکس صورت گیرد. 

وی گفت: همه اینها نشان دهنده این بوده که اقتصاد کشور روند رو به جلویی را دنبال کرده و در کلان کشور، مقامات و تیم اقتصادی کشور نگاه علمی را دارند و در پیمان های مهم، ایران وضعیت  رو به رشد قابل توجهی دارد. 

صدور ۷۶۶۶ هزار مجوز کسب و کار 

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی در خصوص اقتصاد داخل استان و موضوعاتی که در استان با آن مواجه هستیم و موضوعاتی که در کلان کشور وجود دارد و خراسان جنوبی به عنوان عضو این پازل می تواند در این موضوعات نقش آفرینی داشته باشد، گفت: یکی از مهم ترین اتفاقاتی که در دولت سیزدهم محقق شد، بحث سامانه جامع مجوزها بود. 

ذاکریان با بیان اینکه در گذشته برای اخذ مجوز هر واحد صنفی، کسب و کار و تولیدی و اقتصادی افراد باید به ناچار به دستگاه های متعددی مراجعه می کردند و استعلام هایی را می گرفتند که هم زمان بر و هم بسیار جنبه سلیقه ای داشت،گفت: روند گذشته محلی برای تالی فساد بود و در نهایت سبب نارضایتی مردم می شد. 

وی افزود: یکی از اقداماتی که در دو ساله اخیر به ویژه از شهریورماه ۱۴۰۱ به فاز عملیاتی رسید، راه اندازی سامانه جامع ملی مجوزهایی بود که با راه اندازی آن  برای دریافت مجوز هر کسب و کاری دیگر نیازی به مراجعه به دستگاه های مختلف وجود ندارد و استعلامات کاغذی جمع آوری شده است. 

وی بیان کرد: در این سامانه فرد به صورت غیرحضوری درخواست خود را ثبت و مدارک را بارگذاری می کند و حداکثر زمان صدور مجوز و هزینه های مربوطه و اهلیت سنجی ها مشخص شده است و فرآیند به یک فرآیند علمی، بی طرفانه و به شدت صریح تبدیل می شود. 

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی با بیان اینکه تاکنون در این سامانه از حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار درخواستی که در کشور ثبت شده ۹۵۱ هزار درخواست منجر به صدور مجوز شده است، یادآور شد: در خراسان جنوبی از ۱۷ هزار و ۲۴۵ درخواستی که تا روز گذشته داشته ایم تا کنون ۷ هزار و ۶۶۶ مورد منجر به صدور مجوز برای فعالان اقتصادی شده است که نشان می دهد ۴۴ درصد درخواست ها منتج به نتیجه شده است. 

ذاکریان ادامه داد: برخی از دلایل عدم صدور مجوزهای ثبت شده، کنجکاوی مردم و عدم داشتن صلاحیت لازم توسط افراد بوده است. 

وی با اشاره به بحث سهام عدالت تصریح کرد: بعد از حدود ۱۵ سال در حال حاضر برای متوفیان سهام عدالت چاره اندیشی شده است. 

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی ادامه داد: مراجعات مکرری در این خصوص داشته ایم و تا پایان سال این قول داده شده که سهام حدود ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر تعیین تکلیف شود.

اعتبار ۶۹۰ میلیاردی برای رونق کسب و کار  

ذاکریان به اعتباراتی که دولت برای رونق کسب و کار هزینه می کند اشاره داشت و افزود: از محل اعتبارات بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ میزان ۹۶۵ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است. 

وی بیان داشت:  از محل اعتبارات بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه ۱۴۰۱ تا به امروز ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار نقدی  و ۳۹۰ میلیارد تومان در قالب اسناد به استان اختصاص یافته که در حال پرداخت تسهیلات است. 

وی با بیان اینکه خراسان جنوبی در بحث سرمایه گذاری خارجی حرف برای گفتن دارد، افزود: بیشترین سرمایه گذاران خارجی که در استان حضور دارند سرمایه گذاران چینی و افغانی هستند. 

رشد ۱۰۰ درصدی سرمایه گذاری خارجی 

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی یادآور شد: در دو ساله دولت سیزدهم در تعداد پروژه های دارای مجوز سرمایه گذاری خارجی ۱۰۰درصد در استان رشد داشته ایم. 

به گفته وی در مهر۱۴۰۰ تعداد ۱۳ پروژه سرمایه گذاری خارجی داشته ایم  و امروز این تعداد به ۲۶ پروژه رسیده و پروژه های فعال استان نیز ۳۳ درصد رشد داشته است.  ذاکریان ادامه داد: این پروژه ها خوشبختانه آمار اشتغال بالا و قابل توجهی را در استان داشته است. 

وی گفت: خوشبختانه تا به امروز در پروژه های سرمایه گذاری خارجی در استان معوقات کارگری نداشته ایم. 

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی به بحث سرمایه گذاران افغانستانی در استان اشاره کرد و افزود: جنس سرمایه گذاری افغانستانی ها متفاوت از سایر کشورها بوده و این سرمایه گذاران افرادی هستند که پولشان بسیار نقد است. 

حمایت عملی دولت از فعالان اقتصادی 

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی یکی از وظایف اداره کل امور اقتصاد و دارایی استان نظارت بر هزینه کرد اعتبارات اجرایی در استان دانست و بیان داشت: نظارت بر۹۱ دستگاه اجرایی، نهاد، مؤسسه و شهرداری توسط ذی حسابان و مدیران مالی انجام می شود. 

ذاکریان گفت:  بیش از ۲ هزار و ۹۴۸ میلیارد تومان اعتبار نقدی  و ۵۰۰ میلیارد تومان اسناد خزانه در بودجه سال ۱۴۰۱  از محل اعتبارات تملک برای توسعه استان پرداخت شد. 

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی در خصوص بحث افزایش میانگین درآمدهای خراسان جنوبی نسبت به کل کشور گفت: در سال ۱۴۰۰ به ۱۴۰۱ میانگین درآمدهای کشور ۷۱ درصد رشد پیدا کرد ولی درآمدهای خراسان جنوبی که باید از مردم وصول می شد ۱۱۲ درصد رشد داشت که با هیچ منطق منصفی پذیرفته نبود بنابراین پیگیری ها جواب داد و امروز میانگین درآمدهای کشور۴۶ درصد رشد داشته و خراسان جنوبی ۲۳ درصد بوده است. 

ذاکریان بیان داشت: این آمار نشان می دهد در عمل دولت حمایت خود را از فعالان اقتصادی استان انجام داده تا فشار مالیاتی بر مردم نباشد و مردم علاقه بیشتری برای ماندن در جغرافیایی مادری خود نشان دهند. 

ذاکریان افزود: در کلان کشور نیز دولت هفت واحد درصد مالیات را از فعالان اقتصادی کاهش داد که پنج واحد مربوط به سال گذشته و دو واحد مربوط به امسال بوده و در واقع مشوق هایی می باشد که نه در شعار بلکه در عمل در استان شاهد آن هستیم. 

وی خاطرنشان کرد: سعی کرده ایم هم سو با سیاست های کلان کشور حرکت کرده تا بتوانیم شیرینی اقتصاد را برای مردم خراسان جنوبی به ارمغان بیاوریم.

پایان پیام/


لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − 2 =